Jeste li ikada primijetili obojenu aureolu oko žumanjka tvrdo kuhanog jajeta? Može se pojaviti u nijansama plave, zelene ili sive, što možda nije vizualno privlačno ili privlačno. To vas može dovesti u pitanje je li sigurno konzumirati. Dopustite nam da razjasnimo pravu prirodu ovog fenomena.
Kad je povrće u pitanju, bitno je da ono bude jarke zelene boje. S druge strane, ako naiđete na jaje zelene boje, to može izazvati zabrinutost. Međutim, uzmite si vremena za procjenu situacije. Ako miris i tekstura jajeta nisu neugodni, te nema primjetnog podočnjaka, nema razloga za paniku. Iako žumanjak možda ne izgleda tako privlačno sa zelenim prstenom, ipak je siguran za konzumaciju. Ali što točno uzrokuje ovu zelenu promjenu boje oko žumanjka?
Prekuhavanje jaja dovodi do stvaranja tamne aureole oko žumanjka. Prilikom pripreme mekih ili pečenih jaja važno je pažljivo pratiti vrijeme. Međutim, kada su u pitanju tvrdo kuhana jaja, mnogi pojedinci često zanemaruju vrijeme. Čini se da prevladava mišljenje da se jaja ne mogu predugo kuhati. Ali je li to stvarno tako? Jeste li potpuno sigurni?
Prekuhavanje jaja ne samo da rezultira sivkastom nijansom žumanjka, već također smanjuje probavljivost proteina i ukupnu kvalitetu. Do razvoja plavičastog ruba dolazi zbog kemijske interakcije između sumpora koji se nalazi u bjelanjcima i željeza prisutnog u žumanjku. Ova prirodna reakcija dovodi do stvaranja željeznog sulfida na površini žumanjka.
Kako ne biste dobili jaje koje ima sivi žumanjak, važno je paziti da ga ne prekuhate i odmah ohladite u hladnoj vodi nakon što ga izvadite iz kipuće vode.
Boja žumanjka i lakoća guljenja ljuske često nam mogu predstavljati poteškoće. Povremeno se zadatak guljenja tvrdo kuhanog jaja pokaže prilično teškim. Trajanje kuhanja jaja također je presudno. Ako se kuha predugo ili prekratko, može uvelike utjecati na cjelokupni okus.