Treba obratiti pozornost planirate li otići na odmor, poslovno putovanje ili turistički posjet inozemstvu. Važno je napomenuti da se u određenim stranim zemljama prihvaća liječnička iskaznica iz Srbije, te je potrebno slijediti potrebnu proceduru kako bi se tijekom putovanja dobila medicinska pomoć koju pokriva država.
Kada razmišljamo o odmoru, um nam često odluta na slike plaže, sunca, valova i pijeska – čistog užitka. Međutim, važno je upamtiti da se zdravstveni problemi mogu pojaviti ne samo u udobnosti vlastitog doma, već i kada krenemo na putovanja, uključujući putovanja na more.
Jedan pozitivan aspekt koji treba uzeti u obzir je da srpska zdravstvena iskaznica vrijedi u određenim stranim zemljama, unatoč tome što je relativno nepoznata i mnogi je pojedinci pogrešno razumiju.
Zdravstveno osiguranje
RFZO je potvrdio da Srbija ima sklopljene bilateralne sporazume o socijalnom osiguranju s brojnim zemljama, koji obuhvaćaju i područje zdravstvenog osiguranja. Zemlje sa kojima Srbija ima takve sporazume su:
Austrija
Belgija
Bosna i Hercegovina
Bugarska
Holandija
Italija
Luksemburg
Mađarska
Severna Makedonija
Nemačka
Rumunija
Slovačka
Francuska
Hrvatska
Crna Gora
Češka
Slovenija
Turska
Tunis
Poljska
Velika Britanija
kanadska provincija Kvebek
Danska
Norveška
Švedska
Osiguranici porijeklom iz Srbije imaju pravo na besplatnu hitnu medicinsku pomoć u navedenim zemljama, s ciljem brzog otklanjanja opasnih prijetnji njihovoj dobrobiti i egzistenciji. Kako bi srpski turisti mogli iskoristiti ovu povoljnu ponudu, potrebno je pridržavati se posebnog protokola.
RFZO navodi da, kako bi osiguranici mogli da koriste pogodnost hitne medicinske pomoći o trošku RFZO za vreme boravka u inostranstvu, pre polaska na put moraju da obave lekarski pregled kod svog izabranog lekara. Ovom procjenom treba potvrditi da su dobrog zdravlja i da nisu imali nikakve akutne ili kronične bolesti u protekloj godini zbog kojih je potrebna stalna ili česta medicinska skrb. U biti, ne bi smjeli biti u stanju koje bi zahtijevalo produljeno liječenje, hospitalizaciju ili bilo koje druge medicinske usluge ubrzo nakon dolaska u stranu zemlju.
Za početak, ključno je dobiti potvrdu od liječnika da ne patite od bilo kakvih bolesti koje zahtijevaju produženi tijek liječenja.
Na stranicama RFZO-a imate mogućnost preuzeti obrazac zdravstvenog uvjerenja koji je popunio izabrani doktor.
Za dobivanje potvrde za putovanje potrebno je učiniti drugi korak i priložiti mišljenje liječnika i važeću zdravstvenu knjižicu nadležnoj ispostavi RFZO-a.
Valjanost certifikata traje 90 dana.
Prilikom posete poslovnici RFZO-a dobijate dvojezičnu potvrdu koja Vam omogućava putovanje i važi 90 dana. Ova potvrda je primjenjiva za razne svrhe kao što su turizam, poslovna putovanja, stručno osposobljavanje ili usavršavanje uz odobrenje poslodavca, školovanje ili samofinancirana putovanja na obrazovna ili stručna usavršavanja. Važno je napomenuti da ova potvrda ne pruža pokriće za određene medicinske tretmane u inozemstvu.
Suprotno uvriježenom mišljenju, ovaj ugovor ne pokriva samo odmore, već i sve vrste putovanja, osim specifičnog liječenja u inozemstvu.
U slučaju zdravstvenog problema, ovu potvrdu potrebno je predočiti odgovarajućoj osobi.
RFZO savjetuje da u slučaju hitne medicinske pomoći dvojezičnu potvrdu stečenu u Srbiji predočite stranom zdravstvenom osiguraniku ili lokalnoj državnoj zdravstvenoj ustanovi u zemlji odredišta. Važno je napomenuti da ovaj ugovor ne proširuje pokriće na privatne zdravstvene ustanove u inozemstvu.
Nakon primanja liječenja u inozemnoj zdravstvenoj ustanovi, dobit ćete dokument koji vam omogućuje pristup hitnoj medicinskoj pomoći u javnom zdravstvenom sustavu vaše zemlje prebivališta. Za participaciju je odgovoran osiguranik RFZO-a, prema istim uputama kao i ostali osiguranici s prebivalištem u toj državi.
Kako navode iz RFZO-a, osiguranici koji putuju u Poljsku i Veliku Britaniju moraju pokazati samo zdravstvenu knjižicu i putnu ispravu.
Kada osigurane osobe putuju u Dansku, Norvešku i Švedsku, odgovorne su za pokrivanje troškova usluga koje dobiju, koristeći važeću zdravstvenu iskaznicu i putnu ispravu; međutim, matično osiguravajuće društvo će nadoknaditi plaćene iznose, uz priloženu potrebnu popratnu dokumentaciju.
Ako se nađete u situaciji da prije putovanja niste nabavili potvrdu i da ste u inozemstvu naplatili hitne medicinske usluge, moguće je tražiti povrat tih troškova po povratku u zemlju. Za to je potrebno podnijeti zahtjev za povrat troškova Direkciji RZZO-a. Zahtjev mora sadržavati fotokopiju medicinske dokumentacije iz zdravstvene ustanove u kojoj je usluga pružena, uz originalni račun ili dokaz o uplati usluge.
RFZO daje novčanu naknadu za troškove hitne medicinske pomoći u zemljama u kojima ne postoje formalni ugovori.
Jedna pozitivna strana je da osobe koje su osigurane kod RFZO imaju privilegiju da dobiju hitnu medicinsku pomoć koju finansira RFZO, čak iu zemljama u kojima Srbija nema sporazum o socijalnom osiguranju. Međutim, u takvim slučajevima osobe su dužne same snositi troškove zdravstvene usluge, uz uvjet da posjeduju potvrdu dobivenu prije odlaska. Po povratku u zemlju mogu od RFZO zatražiti nadoknadu troškova uz podnošenje originalne računovodstvene i medicinske dokumentacije.
U 2023. godini RFZO je izdao ukupno 61.172 potvrde o korištenju zdravstvene zaštite za zemlje sa sklopljenim sporazumima, a izdao je i 4.952 obrasca OZ-12 za zemlje koje nemaju ugovore o socijalnom osiguranju ili one koje ne uključuju zdravstveno osiguranje.
Dodatno, RFZO svojim osiguranicima pruža mogućnost stjecanja globalnog putnog osiguranja putem komercijalna sredstva. Ovaj praktičan postupak možete obaviti online popunjavanjem obrasca na web stranici RFZO-a ili osobnim dolaskom u najbližu poslovnicu.
Pod ovim okolnostima, pojedinac koji je osiguran odgovoran je za pokrivanje troškova vezanih uz bilo koju nužnu hitnu ili neodgodivu medicinsku pomoć primljenu u inozemstvu. No, po povratku RFZO će im nadoknaditi te troškove, a maksimalni limit je 15.000 eura.