Kako bi vaše rublje tjednima mirisalo svježe, svakako slijedite ove korake za pravilno ulijevanje omekšivača jer ovaj važan savjet mnogi ljudi često zanemaruju.
Stavljate li previše deterdženta ili koristite omekšivač na neodgovarajući način?
Iako se pranje odjeće u perilici može činiti jednostavnim, postoji nekoliko pogrešaka koje biste mogli napraviti, a koje bi mogle oštetiti ili uništiti vašu odjeću.
Čišćenje odjeće u hladnijoj vodi zadržava njihovu boju i oblik dulje vrijeme, a istovremeno smanjuje trošenje. Osim toga, uz dobru perilicu i deterdžent, i topla i hladna voda mogu učinkovito ukloniti prljavštinu jednako učinkovito kao i topla voda.
Samo ručnike i posteljinu treba prati na 90 °C radi dezinfekcije; sve ostalo rublje može se prati na nižim temperaturama.
Pretjerana uporaba deterdženta ili omekšivača može rezultirati nizom problema. Prevelika količina deterdženta može uzrokovati začepljenje spremnika deterdženta i stvaranje neugodnih mirisa, dok previše omekšivača može zakomplicirati proces pranja rublja. Važno je temeljito pregledati smjernice za doziranje na pakiranju i koristiti mjernu posudu.
Za rublje koje je jako prljavo, odaberite određeni način pranja ili razmislite o pokretanju dva odvojena ciklusa.
Korištenje omekšivača na svim odjevnim predmetima ne samo da povećava mekoću tkanine, već također čini glačanje mnogo lakšim.
S vremenom se smanjuje sposobnost materijala da upija vlagu, stoga se preporuča suzdržati se od njegove upotrebe za pranje ručnika, sportske odjeće ili predmeta od mikrofibre, elastina ili spandexa.
Proizvođači trapera imaju čvrst stav po ovom pitanju, savjetujući da se ne pere u stroju kako bi se boja tkanine očuvala dulje vrijeme.
Ako odlučite ne slijediti ovu preporuku, tipični interval pranja je općenito između 2 i 6 mjeseci, ovisno o tome koliko često nosite svoje traperice i vašim osobnim karakteristikama tijela.
Nepravilna njega perilice rublja može dovesti do nakupljanja prljavštine, deterdženta i drugih ostataka, koji se zatim mogu prenijeti na vašu odjeću, što rezultira neugodnim mirisima i bijelim mrljama.
Kako biste spriječili ovaj problem, pridržavajte se nekih jednostavnih savjeta za održavanje:
- – Izvadite rublje iz perilice odmah nakon svakog ciklusa.
- – Nakon svakog pranja obavezno uklonite sve ostatke deterdženta s gumene brtve oko vrata.
- – Redovito provjeravajte da je ladica za deterdžent čista i suha.
Kako piše Novi.ba, za učinkovito čišćenje i dezinfekciju preporučuje se da stroj radi “na prazno” jednom mjesečno uz mješavinu deterdženta i octa.
Kao i nepravilno pranje, neadekvatno sušenje može imati štetan utjecaj na vašu odjeću. Kako bismo vam pomogli u izbjegavanju pogrešaka, evo nekoliko korisnih savjeta:
- – Suzdržite se od pretjeranog korištenja automatskog sušenja jer to može dovesti do bržeg trošenja i blijeđenja predmeta. Nadalje, ne smije se nanositi na osjetljive ili suhe tkanine.
- – Kako pletena i vunena odjeća ne bi izgubila oblik, preporučljivo je ne vješati je na konac za sušenje. Umjesto toga, stavite ih ravno na ručnik na ravnu površinu da se osuše.