Ovako razmnožavam lavandu i naše dvorište je postalo oaza mira i mirisa: MOŽETE JE I VI, VRLO JE JEDNOSTAVNO!

Lavanda je poznata po svom umirujućem mirisu i dekorativnom izgledu, ali jeste li znali da je možete lako razmnožiti kod kuće? Proljeće je idealno vrijeme za razmnožavanje lavande, a sve što vam treba je odrasla biljka u vašem vrtu. Ovaj jednostavan postupak omogućit će vam da povećate broj sadnica lavande bez potrebe za dodatnim kupovinama.

Priprema Biljke za Proljetni Rez

Za uspješno razmnožavanje, prvi korak je da lavandu podesimo rezidbom. U proljeće obavezno odrežite trećinu biljke kako biste podmladili lavandu. Rezidba pomaže biljci da cvjeta kroz cijelu godinu, jača je i gušća, a cvjetovi postaju bogatiji.

Kod starijih biljaka slobodno se usudite na radikalniji rez – skratite ih za čak tri četvrtine. Na ovaj način stimulirat ćete novi rast i omogućiti biljci da dobije na volumenu. U jesen možete oblikovati lavandu u poluloptu, čime smanjujete mogućnost lomljenja grana pod težinom snijega.

Kako Jednostavno Umnožiti Lavandu – Korak po Korak

Razmnožavanje lavande je jednostavno kada slijedite pravi postupak. Evo kako možete dobiti stalnu zalihu lavande koristeći reznice koje ćete sami uzgojiti:

Potrebno je:

  • Zdrava biljka lavande koja nije u fazi cvjetanja
  • Oštar nož
  • Mali lonac (promjera 10 cm)
  • Pogodan supstrat s hranjivim tvarima
  • Stimulator korijena ili cimet (ako nemate stimulator)
  • Plastična vrećica

Postupak:

  1. Pripremite reznice – Izaberite bočne izbojke zdrave lavande, uklanjajući donji dio tako da reznica bude spremna za ukorjenjivanje.
  2. Obradite reznicu – Nožem uklonite male izbočine i donje listove, stvarajući golu stabljiku koja se lako može umetnuti u zemlju. Mjesta s kojih su uklonjeni listovi poboljšat će ukorjenjivanje.
  3. Nanesite stimulator korijena – Primijenite stimulator na donji dio stabljike kako biste ubrzali proces ukorjenjivanja i zaštitili reznicu od gljivica i truleži. Ako nemate stimulator, običan cimet može poslužiti kao prirodna alternativa.
  4. Posadite u lonac – Postavite reznice u lonac promjera oko 10 cm, napunjen supstratom obogaćenim pijeskom (omjer 1:1). Dobro zalijte zemlju.
  5. Pokrivanje plastičnom vrećicom – Pokrijte lonac plastičnom vrećicom, koja će osigurati vlagu i optimalne uslove za rast. Stavite lonac na toplo, sjenovito mjesto.
  6. Pratite proces ukorjenjivanja – Nakon četiri do šest sedmica, napravite male rupe u vrećici kako biste poboljšali cirkulaciju zraka. Nakon još nekoliko sedmica, potpuno uklonite vrećicu. Kada primijetite da su reznice dobro ukorijenjene, možete ih presaditi u veće saksije ili direktno u vrt.

Alternativna Metoda Razmnožavanja u Vodi

Ako tražite jednostavniji pristup, postoji metoda koja se pokazala uspješnom za mnoge vrtlara. Uzmite zdrav izdanak lavande i uklonite donje listove, baš kao u prvom postupku. Zatim reznicu stavite u staklenu posudu s vodom i stavite na prozorsku dasku. Nakon otprilike 8-10 dana, biljka bi trebala početi razvijati korijenje. Kada se korijeni formiraju, presadite je u lonac s odgovarajućim supstratom.

Održavanje i Rezidba Starije Lavande

Starije biljke lavande, koje možda nisu redovno obrezivane, također možete revitalizirati rezidbom u proljeće. Oštriji rez može donijeti novi rast i podmlađivanje biljke. Prilikom rezidbe starije biljke, slobodno uklonite starije, odrvenjele dijelove – to će lavandu učiniti gušćom i potaknuti cvjetanje.

Prednosti Razmnožavanja Lavande

Lavanda nije samo dekorativna biljka, već i izuzetno korisna u domaćinstvu. Koristi se za aromaterapiju, izradu eteričnih ulja, a njena mirisna svojstva pomažu u odbijanju insekata. Razmnožavanjem lavande kod kuće osiguravate si stalnu zalihu ove biljke, a ujedno štedite novac.

Razmnožavanje lavande nije samo jednostavan, već i izuzetno koristan način da obogatite vrt ili kućni prostor. Korištenjem ovih metoda i savjeta za njegu, vaša lavanda će bujati i biti spremna za branje kad god poželite.