Danas sljedbenici pravoslavne vjere obilježavaju dolazak Božića, važnog događaja u kršćanstvu. Po tradiciji, pojedinci se u ranim satima usuđuju da nabave božićno drvce, koje se pod okriljem noći unosi u svoje domove.
Nasuprot tome, brojni pojedinci koji žive u urbanim regijama nisu u mogućnosti da učestvuju u ovoj tradiciji i umjesto toga se odlučuju za kupovinu božićnih poklona na lokalnim pijacama ili uličnim prodavačima. Raspon cena ovih poklona veoma varira, od čak 200 dinara pa do čak 10.000 dinara!
Ove godine došlo je do iznenađujuće promjene u tradiciji prodaje božićnih drvaca po nominalnoj cijeni. Mnogi građani su jutros ostali zatečeni kada su saznali o previsokoj cijeni ovih mladih stabala. Izveštaji sugrađana govore da ih ulični prodavci prodaju po naduvanim cenama, a neki traže i po 10.000 dinara!
Beograđanka na društvenim mrežama prepričava svoj susret sa prodavcima jelki na železničkoj stanici. Prilazeći im, raspituje se za cijene. Odgovor jednog od prodavača je lišen topline, kako on šturo kaže: „Cijene se kreću od 300 za manje do 1500 za malo veće. Sve zavisi od toga koju želite da kupite.
Naprotiv, dok većina pojedinaca ne bi razmišljala da na Badnje veče potroši više od 1.000 dinara, postoje prodavci koji traže desetostruko veće cene.
Žena prepričava svoj jutrošnji susret sa prodavcem, gde se raspitivala o cenama jelki. Na njeno iznenađenje, prodavac ju je obavestio da postoje opcije od 300 do 10.000 dinara.
Kako tradicija nalaže, kada domaćin unosi jelku, uobičajeno je da se ona postavi uz zidove nastambe do sumraka. U ovom trenutku domaćin nastavlja sa transportom drveta i prateće slame, kružeći prostorima imitirajući kuckanje kokoši. Preostali članovi domaćinstva, posebno djeca, tada oponašaju ovo ponašanje i s jednakim entuzijazmom učestvuju u svečanostima.
Simbolika vezana za Badnje veče ima značajno značenje.
Dolazak Badnje večeri označava predstavljanje hrasta od strane pastira u Betlehemskoj pećini, gdje je Isus rođen. Josif, zemaljski Isusov otac, obavezao se da će koristiti hrast kako bi pružio toplinu u prohladnoj pećini. Nebo je bilo obasjano iskrama koje su se uzdizale uvis, signalizirajući da se dogodila važna prilika.
Predvečerje Božića ima jedinstveno poštovanje, zrači molitvama za blagostanje, radost i spokoj. Treperi tokom cijele noći, nagovještavajući rasvjetljujuću prisutnost vjere u Krista.
U pojedinim krajevima postoji vjerovanje da uređeno božićno drvce predstavlja križ na kojem je Isus razapet, dok utješna vrelina vatre simbolizira spasenje čovječanstva, koje je iznjedrila Kristova žrtva.