Bila je najčuveniji neurolog na svijetu i doživjela je 103: Do poslednjeg daha mozak joj je radio kao sat zbog ovih 5 vježbi

Rita Levi-Montalčini: Naučnica čiji mozak nije poznavao granice

Rita Levi-Montalčini bila je jedna od najistaknutijih neurološkinja u istoriji nauke. Posvetila je svoj život proučavanju ljudskog mozga, obrazovanju budućih generacija lekara i naučnika, i razvoju metoda za unapređenje mentalnih sposobnosti. Čak i u poznim godinama, njen mozak je radio izuzetno efikasno, a Rita je tvrdila da je njen um s godinama postajao sve oštriji, zahvaljujući posebnim navikama koje je negovala tokom celog života.


Nobelova nagrada kao kruna naučnog rada

Najveći doprinos Ritinog istraživačkog rada bio je izolacija nervnog faktora rasta (NGF). Ovo otkriće, rezultat dugogodišnjeg istraživanja, pokazalo je kako određena tumorska tkiva podstiču rast nervnih ćelija. Zajedno sa kolegom Stenlijem Koenom, 1986. godine dobila je Nobelovu nagradu za medicinu, što je potvrdilo njen značajan doprinos razumevanju biologije nervnog sistema.


Tajne očuvanja mladog i produktivnog uma

Rita je bila živi primer kako disciplinovan i pozitivan pristup životu može održati mozak aktivnim i u poznim godinama. Njene navike nisu samo pomogle u održavanju mentalne jasnoće, već su inspirisale mnoge da usvoje sličan način razmišljanja i života. Evo nekoliko ključnih saveta koji su činili osnovu njenog svakodnevnog funkcionisanja:


1. Rano ustajanje za maksimalnu produktivnost

Rita je svaki dan započinjala u 5 sati ujutro. Smatrala je da su jutarnji sati idealni za složene kognitivne aktivnosti, jer je um tada najbistriji. Ovo vreme koristila je za rad na naučnim istraživanjima i rešavanje problema. Prema njenim rečima, jutro je bilo vreme kada je mozak na vrhuncu svojih performansi.


2. Lagana ishrana za oštar um

Za razliku od uobičajenog ritma obroka, Rita je praktikovala jedenje samo jednog većeg obroka dnevno – ručka. Povremeno bi uveče pojela nešto lagano, poput supe ili pomorandže. Njen cilj nije bio održavanje linije, već mentalna jasnoća. Verovala je da lakša ishrana omogućava bolju koncentraciju i efikasnije funkcionisanje mozga.


3. Kontinuirani rad i neprestano učenje

Rita je do kraja života objavila 171 naučnu studiju. Smatrala je da je mozak poput mišića – ako ga ne koristite, slabi. Nikada nije prestajala da istražuje, uči i rešava naučne izazove. Naglašavala je da je kontinuirano angažovanje mozga ključno za očuvanje mentalnih funkcija i dugovečnost.


4. Logički izazovi za stimulaciju mozga

Rešavanje ukrštenica, logičkih zadataka i drugih misaonih izazova bila je njena svakodnevna navika. Verovala je da ovakve aktivnosti pomažu mozgu da razmišlja “van okvira” i razvijaju sposobnost logičkog zaključivanja.


5. Učenje stranih jezika

Rita je isticala važnost učenja stranih jezika kao načina za “vežbanje” mozga. Nije smatrala da je potrebno tečno govoriti jezik – već je poenta bila u mentalnom izazovu i stvaranju novih neuronskih veza. Samo 20 minuta dnevno posvećenih učenju bilo je, prema njenom mišljenju, sasvim dovoljno za postizanje pozitivnih rezultata.


Stres i odnosi: Faktori koji utiču na mozak

Rita je često govorila o važnosti emocionalnog zdravlja za očuvanje kognitivnih sposobnosti. Smatrala je da su stres i toksični odnosi pogubni za mozak, dok pozitivne misli i harmonični odnosi stimulišu njegovu produktivnost. Ovaj stav bio je temelj njenog pristupa životu i radu.


Nasleđe koje inspiriše

Rita Levi-Montalčini ostavila je neizbrisiv trag u svetu nauke, ali i u načinu na koji posmatramo zdravlje i funkcionisanje mozga. Njene navike, disciplina i pozitivan stav prema životu služe kao podsetnik da možemo održavati um mladim i produktivnim, bez obzira na godine. Njena priča nije samo o naučnim dostignućima, već i o životnoj filozofiji koja motiviše ljude širom sveta.