Dodik ne odustaje: Raspad BiH je činjenica, žao mi je što sam potrošio 30 godina…

Dodik: BiH nije održiva – Dejton se urušava, raspad je neminovan

Politička poruka s naučnog skupa

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratio se javnosti uoči održavanja naučne konferencije posvećene tridesetoj godišnjici Dejtonskog mirovnog sporazuma. Tom prilikom iznio je stav da Bosna i Hercegovina, u svom trenutnom obliku, ne može opstati, te da se urušavanje mirovnog sporazuma istovremeno može tumačiti kao kraj države.

“Potrošene decenije uzaludnog truda”

Govoreći o proteklih trideset godina, Dodik je izrazio žaljenje što je, kako kaže, veliki dio svog života posvetio pokušajima da se osigura stabilnost unutar Bosne i Hercegovine. Prema njegovim riječima, taj trud nije dao nikakve rezultate.

– Iskreno mi je žao što sam toliko vremena proveo u pokušaju da doprinesem stabilizaciji BiH. Sada vidim da je to bio pogrešan put. Nije to samo moje razočaranje, već i poruka svima u BiH – ako ovaj sistem nije mogao opstati s Dejtonskim sporazumom kao osnovom, neće ni u bilo kojem drugom obliku – istakao je Dodik.

Sumnja u mogućnost obnove izvorne strukture Dejtona

Iako je priznao da je sa političke tačke korisno zalagati se za poštovanje izvornog Dejtonskog sporazuma, Dodik je naglasio da više ne vjeruje da taj okvir može biti obnovljen niti da će ikada ponovo zaživjeti u praksi.

– Govoriti o povratku na izvorni Dejton može zvučati politički prihvatljivo, ali to je iluzija. Svi koji se zalažu za to znaju da je to puka formalnost, bez stvarne nade da će se situacija promijeniti – naglasio je.

Kritike pravosudnog sistema i Ustavnog suda BiH

Dodik je posebno kritikovao rad pravosudnih institucija, optužujući ih za nepoštovanje osnovnih zakonskih normi. Kao primjer naveo je predsjednicu Ustavnog suda BiH, za koju tvrdi da je premašila dozvoljenu starosnu granicu za obavljanje te funkcije.

– Kako je moguće da se tolerira predsjednica Suda koja je starija od 70 godina, kada Ustav jasno propisuje da je to gornja granica? Postavlja se pitanje poštuje li se išta u ovoj zemlji – rekao je Dodik, dodajući da mu nije jasno zašto pravnici iz Banje Luke ne ukazuju jasnije na takve probleme.

Poređenje s raspadom Jugoslavije

Dodik je podsjetio na događaje iz devedesetih godina, kada je međunarodna zajednica izbjegla da Sloveniju i Hrvatsku označi kao secesionističke republike, nazivajući tadašnji raspad Jugoslavije pravnom činjenicom.

– Upravo tako će se jednog dana posmatrati i sudbina BiH. Neko će sjesti, sagledati stanje i jednostavno zaključiti: raspad Bosne i Hercegovine je pravna činjenica. Ništa više. Bez emocija, bez iznenađenja – zaključio je predsjednik RS.