Čak i najmanji dodir može dovesti do infekcija lica. Dermatolog je nedavno dao objavu u vezi s potpuno tipičnom promjenom kože kod nekoga na terenu. Iako u tome nema ničeg neobičnog, nevještom oku može izgledati prilično uznemirujuće.
Govorimo o Demodexu, parazitu koji obitava na ljudskoj koži i dovodi do vrlo neugodnih i ružnih učinaka, uključujući svrbež, osjećaj pečenja, crvenilo i pojavu malih mjehurića, papula i sličnih problema.
Moram se ispričati pacijentici za koju sam dermoskopom primijetio da ima značajan broj grinja Demodex na koži lica. Željela sam podijeliti svoja otkrića i objasniti joj sve detalje o ovom parazitu… Nažalost, ovo joj je iskustvo možda ostavilo trajnu traumu. Napomenula je u svojoj objavi o parazitu o kojem je liječnik razgovarao: “Da pojasnim, ovo je Demodex.
Moram se ispričati pacijentici čije sam lice pregledao dermoskopom i otkrio značajan broj Demodex grinja na njenoj koži. Željela sam podijeliti svoja otkrića i objasniti pojedinosti o ovom parazitu, ali je vjerojatno da ona sada nosi trajnu traumu od tog iskustva.
Dopustite mi da pojasnim: ovo je Demodex. 😬
Budući da je ova bolest relativno česta, korisno je razumjeti njezine simptome kako biste izbjegli da je pogrešno identificirate kao drugo stanje.
Demodex follicularum živi cijeli život na našoj koži.
Dugi samo 0,3 milimetra, ovi organizmi noću izlaze iz pora u potrazi za novim folikulom kože, gdje nailaze na partnera i razmnožavaju se.
Studija koju je provelo Sveučilište u Ridingu pokazuje da bi grinje mogle biti u opasnosti zbog degradacije njihove DNK, što sugerira da su blizu izumiranja.
Prema dr. Alejandri Peroti sa Sveučilišta Riding, trebali bismo se osjećati “zahvalnima” što smo grinjama omogućili stanište i poticali tako blisku, osobnu vezu s njima.
“Mali su i preslatki, pa nema razloga za brigu, jer nam pomažu očistiti pore.
“Ovaj koautor studije spomenut u emisiji Newsbit na Radiju 1 uvjerava vas da umjesto zabrinutosti trebate biti sretni što ovi mikroorganizmi koegzistiraju s vama, jer su bezopasni.
Osim otkrića koja ukazuju na našu blizinu ovim mikroorganizmima, studija otkriva da oni posjeduju različit genetski raspored u usporedbi sa srodnim vrstama.
Prilagodba na zaštićeni život unutar pora rezultirala je potpunim gubitkom gena koji nudi zaštitu od UV zraka, a ova grinja je isključivo noćna. Kao posljedica njegovih noćnih aktivnosti, odmor je nedostižan.
Znakovi zaraze demodexom
Manifestacije Demodex infekcije mogu biti različite, ali najčešći simptomi su svrbež, crvenilo i osip na koži. Ova vrsta infekcije obično se pojavljuje na licu, osobito oko očiju, nosa i usta. Osim toga, u određenim slučajevima mogu se pojaviti natečene žlijezde na koži.
Demodex kod dojenčadi.
Djeca mlađa od pet godina rijetko su pozitivna na Demodex, iako se može prenijeti s roditelja na dijete. Nakon početka puberteta, povećanje lojnih žlijezda dovodi do veće prisutnosti ove grinje. Kako pojedinci stare, vjerojatnost pronalaska Demodexa u njihovom sustavu raste, pri čemu je otprilike polovica onih starijih od 50 godina pozitivna, često bez ikakvih simptoma.
Otisak kože na Demodexu
Za utvrđivanje prisutnosti Demodexa na vašoj koži, provođenje Demodex testa kožnog otiska je najučinkovitija metoda. Ovaj brzi i bezbolni postupak omogućuje jednostavan mikroskopski pregled za dijagnosticiranje ovih grinja. Rezultati su obično dostupni ili istog dana ili sljedećeg dana.
Načini prijenosa Demodexa.
Demodex se može širiti izravnim kontaktom, kao što je interakcija koža na kožu između pojedinaca, ili dijeljenjem uobičajenih predmeta poput ručnika, igračaka i kozmetičkih proizvoda. Kozmetički saloni koji ne održavaju odgovarajuću higijenu također mogu poslužiti kao potencijalni izvori Demodex infekcije.
Liječenje demodexa
Bitno je znati da grinje Demodex na koži nisu uvijek u korelaciji s bolestima ili simptomima. Mnogi pojedinci prirodno drže malu količinu ovih grinja bez ikakvih problema. Unatoč tome, kada dođe do infekcije demodexom, poznate kao demodikoza, rezultirajući simptomi mogu biti prilično uznemirujući i zahtijevaju odgovarajuće liječenje.
Obavezno je kontaktirati dermatologa jer će on na temelju kliničke slike odrediti odgovarajući tretman, prvenstveno s fokusom na lokalne terapije. U određenim situacijama može biti potreban oralni lijek za potpuno iskorijenjivanje grinja s kože.