Za one koji se bore s gljivičnom infekcijom na nogama i traže učinkovite prirodne lijekove, evo nekoliko praktičnih tretmana kod kuće koji mogu pružiti olakšanje.
Tijekom ljetne sezone gljivične infekcije obično pogađaju stopala, osobito prste. Ovo stanje, u medicini poznato kao onihomikoza, nije ozbiljna bolest, ali može biti prilično mučno i teško ga je liječiti. Infekcija postupno napreduje, mijenjajući boju nokta i dovodeći do zadebljanja i iskrivljenja.
Čin prevencije gljivičnih infekcija
Održavajte čistoću i suhoću ruku i stopala. Koristite prikladnu obuću izrađenu od prirodnih materijala i nosite čiste pamučne čarape.
Održavajte kratke nokte i suzdržite se od dijeljenja ručnika i čarapa s drugima.
Kako biste održali optimalno zdravlje stopala, savjetuje se da ne idete bosi u zajedničke bazene, prostore za tuširanje i svlačionice. Također, preporučuje se redovita zamjena dotrajale obuće.
Otkrijte snagu prirodnih lijekova kada je riječ o liječenju gljivičnih infekcija.
Soda bikarbona, uobičajeni kućni artikl koji se nalazi u svakoj kuhinji, pokazala se vrlo učinkovitim lijekom za gljivične infekcije i učinkovito neutralizira neugodne mirise stopala.
Sastojci:
Da biste napravili prirodnu otopinu za čišćenje, pomiješajte 1/2 šalice sode bikarbone, 1/4 šalice 3% vodikovog peroksida, 1/2 šalice gorke soli, 4 šalice tople vode i 1/4 šalice octa.
Postupak:
Pomiješajte vodikov peroksid, sodu bikarbonu i Epsom sol u mlakoj vodi, zatim dodajte ocat.
Uronite stopalo ili prste u otopinu i držite otprilike 10 minuta. Isperite svježom vodom i temeljito osušite. Provedite ovaj postupak dva puta dnevno nekoliko tjedana.
Jogurt
Žive “acidofilne” bakterije koje se nalaze u jogurtu imaju sposobnost učinkovitog uklanjanja gljivičnih infekcija.
Postupak:
Da biste iskusili dobrobiti, možete uroniti stopala u jogurt ili ih masirati jogurtom. Ostavite da se osuši na zraku, a zatim operite hladnom vodom.
Spoj koji se često koristi u raznim primjenama, vodikov peroksid nadaleko je poznat po svojim svestranim svojstvima.
Primjena vodikovog peroksida vrlo je učinkovita kada je u pitanju sprječavanje širenja gljivičnih infekcija.
Sastojci:
Za izradu otopine, pomiješajte 100 ml farmaceutskog vodikovog peroksida s 1 litrom destilirane vode, osiguravajući koncentraciju od 3%.
Postupak:
Napravite otopinu kombiniranjem vodikovog peroksida i vode. Uronite stopala u smjesu i ostavite ih da se namaču 20 minuta.
Nastavite slijediti ovu rutinu svako jutro dok infekcija potpuno ne nestane.
Kukuruzni škrob čest je sastojak koji se koristi u kuhanju i pečenju.
Svojstva kukuruznog škroba upijanja vlage pojačana su njegovim snažnim antibakterijskim i antifungalnim svojstvima.
Sastojci:
Dovoljno je pomiješati malu količinu kukuruznog škroba s malo tople vode.
Postupak:
Pomiješajte toplu vodu i kukuruzni škrob, pa dobivenu smjesu stavite u pećnicu na 220 stupnjeva dok ne dobije tamniju nijansu. Nastavite s čišćenjem i sušenjem stopala prije nanošenja smjese, dopuštajući joj da ostane na stopalima 1 minutu.
Nježno isperite mlakom vodom.
Popularni napitak poznat kao jabučni ocat stekao je široko priznanje.
Antifungalna svojstva jabučnog octa dobro su poznata i mogu biti učinkovita u liječenju gljivičnih infekcija.
Sastojci:
Pomiješajte jednu šalicu jabučnog octa s dvije šalice tople vode.
Postupak:
Pomiješajte vodu i jabučni ocat u posudi, zatim uronite stopala u otopinu i držite 15 do 20 minuta.
Uvjerite se da su vaša stopala potpuno suha. Ovaj postupak provodite svaki dan dok se infekcija ne iskorijeni.
Evo nekoliko dodatnih prijedloga za sprječavanje gljivičnih infekcija.
Higijena:
Za promicanje higijene stopala, važno je redovito čistiti stopala sapunom i vodom, obraćajući posebnu pozornost na prostore između prstiju. Osim toga, dobro osušite stopala nakon pranja jer prisutnost vlage može potaknuti razvoj gljivica.
Kako biste održali pravilan protok zraka i spriječili nakupljanje vlage, važno je osigurati odgovarajuću ventilaciju vaše obuće. Preporuča se suzdržati se od nošenja istog para cipela uzastopno dva dana kako bi se ostavilo dovoljno vremena da se osuše.
Kako biste se zaštitili od gljivičnih infekcija, preporuča se nanijeti antifungalni puder na stopala i unutarnju stranu obuće.
Kako biste spriječili znojenje, odlučite se za čarape koje upijaju vlagu i suzdržite se od nošenja sintetičkih tkanina koje zadržavaju vlagu.
Kako biste održali dobro stanje noktiju, važno je redovito podrezivati i čistiti nokte na nogama. Suzdržite se od grickanja noktiju ili zanoktica, jer to može rezultirati otvorenim ranama koje služe kao ulazne točke za gljivične infekcije.
Zaključak
Suočavanje s gljivičnim infekcijama na stopalima može biti prilično mučno i izazovno za rješavanje. Međutim, usvajanjem odgovarajućih strategija i korištenjem prirodnih lijekova, možete učinkovito upravljati i iskorijeniti ove infekcije. Primijenite sljedeće savjete i tretmane kako biste održali zdravlje i dobrobit svojih stopala, bez ikakvih infekcija. Dosljedno prakticiranje dobre higijene i poduzimanje preventivnih mjera ključni su za izbjegavanje budućih ponovnih infekcija. Za dodatne zdravstvene savjete i dodatne pojedinosti svakako redovito posjećujte našu web stranicu.