“HRABAR NASTUP MINISTRA KARANA…”: Crnadak čestitao MUP-u RS jer su “odbili provođenje zakona iz NSRS”

Unutrašnji preokret u institucijama Republike Srpske

Politička scena Republike Srpske posljednjih sedmica bila je obilježena burnim raspravama i odlukama koje su unijele dodatnu napetost u ionako složenu situaciju u Bosni i Hercegovini. Najveći odjek izazvali su zakoni doneseni krajem februara, a naročito onaj kojim se pokušala ograničiti nadležnost državnih organa na teritoriji ovog entiteta. Ipak, iznenađujući potez Ministarstva unutrašnjih poslova RS, koje je odlučilo da ne postupi po ovom zakonu, donio je novu dinamiku i izazvao brojne reakcije.


Odbijanje primjene zakona: Simbol otpora i razuma?

Jedna od ključnih tačaka spornog zakonskog paketa odnosila se na zabranu djelovanja državne agencije SIPA na teritoriji Republike Srpske. Ipak, MUP RS je odlučio da ne provede ovu odredbu, što je omogućilo sprovođenje međunarodne operacije usmjerene protiv organizovanog kriminala. Ovaj potez, koji se u prvi mah činio kao administrativna odluka, pokazao se kao mnogo više – izraz institucionalne zrelosti i spremnosti da se zaštiti interes građana iznad političkih poriva.


Reakcija narodnog poslanika: Podrška razumu

Narodni poslanik Igor Crnadak javno je pohvalio postupak MUP RS, nazivajući ga mudrim i odgovornim. Kako je rekao, ovim je potezom poručeno da nisu svi zakoni koji se donesu – automatski ispravni. Istakao je da se donošenje takvih propisa, koji su i pravno i politički problematični, moglo izbjeći, da je bilo više sluha za razborit glas.

Prema njegovim riječima, jasno je da se unutar institucija javlja svijest o tome da se određene granice ne smiju prelaziti, jer posljedice ne pogađaju samo političare – već i obične građane koji žele sigurnost, stabilnost i pravnu izvjesnost.


Sporna zakonska rješenja i njihove posljedice

Crnadak je posebno ukazao na štetu koju su pomenuti zakoni mogli prouzrokovati:

  • Ograničavanje djelovanja državnih službi unutar jednog entiteta moglo je otvoriti ozbiljne ustavne sporove.
  • Donošenje zakona bez konsultacija sa širim društvenim akterima ugrozilo je međunarodne odnose Republike Srpske.
  • Postojala je realna opasnost od daljnje izolacije, kako političke, tako i ekonomske.

Naročito je zabrinjavajuće što su ovakvi propisi mogli staviti entitetske institucije u konflikt s međunarodnim obavezama Bosne i Hercegovine, što bi otvorilo vrata za dodatne pritiske i sankcije.


Odluka MUP-a: Prvi znak mogućeg zaokreta?

Ukoliko se ovakva praksa unutar entitetskih institucija nastavi – da se zakoni filtriraju kroz prizmu realnosti i javnog interesa, umjesto političkog marketinga – mogla bi se otvoriti nova vrata za dijalog i smanjenje tenzija. Crnadak je izrazio nadu da je ovaj potez Ministarstva unutrašnjih poslova početak promjena koje bi dovele do povlačenja spornih zakona i vraćanja povjerenja među političkim akterima.

Takođe, nije propustio da se zahvali svim pojedincima i strukturama unutar RS koje su upozoravale na problematičnost ovih zakona i pokazivale volju za očuvanjem razuma u složenoj političkoj klimi.


Šira slika: Prilika za povratak povjerenja

Odluka MUP RS mogla bi označiti prekretnicu – znak da postoje institucije unutar Republike Srpske koje prepoznaju da pravna sigurnost mora biti iznad političkih eksperimenata. Ako se ova praksa nastavi, postoji mogućnost da se aktuelna politička kriza ublaži i zamijeni razgovorom i traženjem rješenja prihvatljivih za sve strane.

Time bi se stvorio prostor za konkretnije korake prema deeskalaciji, vraćanju povjerenja u institucije i usmjeravanju pažnje na ono što građanima zaista treba – stabilnost, razvoj i mir.