IMATE LI OVE RANICE U USTIMA? EVO ŠTO SIGNALIZUJU: Znak upozorenja koji ne smijete zanemariti.
Afte, koje karakteriziraju bijele, bolne lezije u ustima koje uzrokuju nelagodu i osjećaj peckanja kada dođu u dodir s hranom ili jezikom, mogu biti prilično neugodne. Ako često imate afte, vjerojatno ste svjesni njihove iritantne i neugodne prirode. Iako ne predstavljaju značajan zdravstveni rizik, ključno je razumjeti njihove uzroke i pronaći načine za njihovo brzo ublažavanje. Predstavljamo nekoliko prirodnih lijekova koje možete jednostavno napraviti kod kuće.
Što su afte i što ih uzrokuje?
Afte su sitne bijele lezije koje se nalaze u ustima, a često se pojavljuju na unutarnjim površinama usana, obraza ili jezika. Iako ne predstavljaju rizik od zaraze ili ozbiljne ozljede, ove rane mogu uzrokovati značajnu nelagodu i ometati svakodnevne zadatke poput jela i govora. Njihovo produljeno vrijeme cijeljenja prvenstveno je posljedica kontinuirane izloženosti slini, što otežava proces oporavka.
Primarni razlozi za nastanak afti su:
Nasljedni čimbenici mogu pridonijeti vjerojatnosti razvoja afti. Osim toga, ozljede usta mogu biti posljedica četkice za zube, tvrde hrane ili slatkiša.
Hrana koja je iritirajuća – poput one koja je začinjena, jako kisela ili pretjerano slana – može dovesti do razvoja afti. Osim toga, fluktuacije u hormonima i emocionalni stres mogu povećati vjerojatnost pojave afti.
Nedovoljna razina vitamina i minerala, posebice vitamina B skupine, željeza, cinka i folne kiseline, može dovesti do pada imuniteta. Oslabljeni imunološki sustav može igrati ulogu u razvoju ovih rana.
Alergijske reakcije i specifični lijekovi također mogu poslužiti kao mogući uzroci.
Kućni tretmani za afte.
Dok afte obično zacijele same od sebe za jedan do dva tjedna, postoje prirodne metode za ubrzanje njihovog zacjeljivanja i ublažavanje boli.
Natrijev bikarbonat
Soda bikarbona ima protuupalna i dezinfekcijska svojstva. Da biste napravili pastu, pomiješajte žličicu sode bikarbone s nekoliko kapi vode. Uz pomoć štapića za uho nanesite smjesu izravno na afte i ostavite da odstoji 10 do 15 sekundi. To će pomoći smanjiti upalu, dezinficirati zahvaćeno područje i potaknuti brže zacjeljivanje rane. Postupak se može ponoviti više puta tijekom dana, osobito nakon obroka i prije spavanja.
2. Pčelinje ljepilo
Propolis, proizvod dobiven od pčela, poznat je po svojim antibakterijskim i antivirusnim svojstvima. Može se koristiti u obliku kapljica ili spreja. Za primjenu štapićem za uši stavite malu količinu propolisa na oboljelo mjesto. To će stvoriti zaštitnu barijeru iznad rane, zaštititi je od dodatne iritacije i potaknuti brže zacjeljivanje. Također je preporučljivo ponoviti ovu primjenu više puta tijekom dana, osobito nakon obroka i prije spavanja.
3. Otopina za grgljanje
Korištenje antiseptičkih otopina za grgljanje može ublažiti iritaciju i spriječiti širenje bakterija u ustima. Za pripremu smjese pomiješajte žlicu 20-postotnog vodikovog peroksida s pola čaše mlake vode, a zatim dodajte žličicu sode bikarbone i soli. Provjerite je li smjesa dobro spojena, grgljajte je u ustima 30 sekundi, a zatim je izbacite. Ovaj postupak se može ponoviti više puta tijekom dana.
4. Biljne infuzije za zdravlje
Čajevi poput crnog i zelenog obiluju taninom, prirodnim antiseptikom koji može ubrzati proces zacjeljivanja afti. Poznati po svojim protuupalnim svojstvima, čajevi od kamilice i kadulje mogu ublažiti bol i potaknuti oporavak. Skuhajte šalicu čaja i ostavite da se malo ohladi. Promućkajte čaj u ustima prije nego što ga ispljunete. Ovaj postupak treba ponoviti više puta tijekom dana, osobito kada se bol i osjećaj pečenja pogoršaju.
Zaključak
Iako se afte ne smatraju velikim zdravstvenim problemom, mogu izazvati značajnu nelagodu. Srećom, postoji nekoliko prirodnih lijekova koji mogu ublažiti simptome i potaknuti brže ozdravljenje. Uključivanje ovih tehnika u vašu dnevnu rutinu može pomoći u ublažavanju boli i ubrzati oporavak ranica u ustima. Ako se afte često ponavljaju ili traju dulje od dva tjedna, savjetuje se konzultirati se s liječnikom radi dodatne procjene i smjernica.