Isidora je govorila šta ju je razbolelo: “Nisam jela kobasice, niti pušila cigare, ali ovo je najkancerogenije…”

Isidora Bjelić: Životni izazovi, književnost i borba s bolešću

Isidora Bjelić ostavila je dubok trag u književnom svijetu, ali njezina životna priča nije samo o riječima na papiru, već i o hrabrosti, ljubavi i otpornosti u suočavanju s životnim izazovima. Iako je preminula 2020. godine, njezina književna ostavština i dalje živi, a priče koje je ostavila za sobom nastavljaju inspirirati mnoge. Njezin život bio je ispunjen borbama, i to ne samo onima koje su se događale u svijetu pisanja, već i u borbi protiv bolesti koja joj je prijetila životom.

Bitka s rakom jajnika

Isidora Bjelić započela je svoju borbu s rakom jajnika 2013. godine, kada joj je dijagnosticirana jedna od najopasnijih i najtežih bolesti – rak jajnika. Ova bolest često ostaje neprepoznata do posljednjih stadija, a statistike o preživljenju nisu obećavajuće. No, Isidora nije bila osoba koja bi se povukla pred izazovima. Umjesto toga, odlučila je javno podijeliti svoju borbu, educirati javnost o ovoj bolesti i pružiti podršku onima koji su se suočavali s istim problemom. Svoju borbu nije smatrala samo osobnim izazovom, već i misijom u kojoj je željela pomoći drugima.

Isidora je tijekom svojih posljednjih godina života posjetila brojne zemlje u potrazi za alternativnim terapijama i rješenjima koja bi joj pomogla u borbi protiv raka. Bilo joj je jasno da je osim fizičkog liječenja, vrlo važan i mentalni i emocionalni aspekt borbe. Djeca su joj bila glavni motiv, a njena izjava “Ne znam kako nastaje rak, ali vjerovala sam da ne mogu odustati” postala je simbol njezine odlučnosti i snage.

Emocionalni faktori u bolesti

Jedan od ključnih faktora na koji je Isidora obraćala posebnu pažnju bila je emocionalna dimenzija bolesti. Smatrala je da su dugotrajni stres i emocionalna uzrujanost izuzetno negativno utjecali na njezino zdravlje. Iako je vodila zdrav život, izbjegavala alkohol, cigarete i nezdravu prehranu, vjerovala je da se emocije poput tuge, stresa i ljutnje ne mogu zanemariti kada je u pitanju zdravlje. Isidora je bila svjesna da su te emocije mogle biti pokretači bolesti, ali nije odustajala. Umjesto toga, posvetila se osobnom duhovnom razvoju, tražeći mir i snagu u svakodnevnim izazovima.

Financijski izazovi i podrška zajednice

Terapije za teške bolesti poput raka često su izuzetno skupe, a Isidora se suočavala s problemom financiranja potrebnog liječenja. Kako bi joj pomogla u tome, pokrenuta je akcija prikupljanja sredstava, a među onima koji su podržali ovu akciju bio je i poznati pjevač Vlado Georgiev, koji je organizirao koncerte kako bi prikupio novac za njezino liječenje u Švicarskoj. Isidora je bila duboko zahvalna za ovu podršku, a uz svoj prepoznatljivi komični ton, izjavila je: “Rak je najgora sponzoruša koja ne prestaje trošiti novac.” Ova izjava je prikazivala njezinu sposobnost da unatoč ozbiljnosti situacije, zadrži optimizam i humor.

Pisanjem do iscjeljenja

Za Isidoru, pisanje nije bilo samo profesija, već i terapija. Kroz svoje pisane radove, Isidora je iznosila svoje misli, osjećaje i borbe. Pisanje joj je omogućilo da se nosi sa životnim izazovima i da podijeli svoju unutarnju snagu s drugima. Njezine kolumne i knjige bile su izvor inspiracije za mnoge ljude koji su se suočavali sa sličnim životnim teškoćama. Isidora nije samo bila pisac, bila je i borac, čiji su radovi uvijek nosili snažnu poruku – da ne odustajemo, bez obzira na prepreke na našem putu.