U eri naglog povećanja troškova grijanja, svaka ušteda može ublažiti troškove i povećati toplinsku udobnost stanovnika. Prebacivanje prozora na zimski način rada jednostavan je zadatak koji bi se trebao obavljati svake dvije godine, prije i nakon sezone.
Možda tijekom instalacije niste bili obaviješteni da se plastični prozori svake godine moraju mijenjati između zimskih i ljetnih postavki.
Ovaj manji aspekt igra ključnu ulogu u poboljšanju izolacije vaših prozora, a istovremeno povećava njihovu snagu i dugovječnost.
Manja prilagodba rezultira varijacijom u pritisku krila na okvir prozora.
Jednostavan čin može povećati temperaturu za jedan stupanj tijekom zimskih mjeseci.
Stoga se obično savjetuje malo više učvrstiti prozorske okove tijekom zimskih mjeseci. To pomaže u izbjegavanju gubitka topline i održava toplinsku energiju.
Tijekom ljetnih mjeseci preporučljivo je malo olabaviti okove kako bi se poboljšala cirkulacija zraka kao odgovor na vrućinu.
Koji je razlog prilagodbe načina rada plastičnih prozora? Prebacivanjem između ljetnog i zimskog načina rada možete povećati dugovječnost strukture.
Tijekom zime materijal se skuplja i širi s porastom temperature zraka.
Modificiranjem prozorskog sustava mijenja se sila potiska koju generiraju krila, što zauzvrat smanjuje stopu trošenja brtve i pričvrsnih elemenata.
Podesite način rada plastičnog prozora ako:
Možete osjetiti povjetarac koji dolazi kroz rub prozora. Zimi, nepravilno postavljanje rezultira prodorom hladnog zraka sa strane okvira prozora.
Prozor ne funkcionira ispravno u smislu otvaranja ili zatvaranja. Položaj koji je neispravno odabran može dovesti do zaglavljivanja dok je u načinu ventilacije.
Krilo se spustilo. Uzrok bi mogla biti kritična istrošenost šarki. Prebacivanje na zimski način rada može riješiti problem.
Koji je postupak za promjenu postavke? Prilično je jednostavno, au mnogim će slučajevima standardni inbus ključ ili kliješta obaviti posao.
U određenim verzijama sustava Windows ovu radnju možete izvesti i ručno.
Tipično, prozor je tvornički unaprijed konfiguriran na ljetni način rada. Zbog toga je bitno prilagoditi postavke zimi.
Za prebacivanje s ljetnog na zimski način rada potražite točku podešavanja na okviru blizu ručke, koja se obično nalazi nekoliko centimetara ispod nje, iako može biti postavljena i više ili niže.
Ekscentar ili klin služi kao okov koji omogućuje prozorskom sustavu prijelaz između različitih načina rada. Igle mogu biti različitih oblika, obično okruglih ili ovalnih, i imaju posebnu rupu za alat.
Kako s prozora možete utvrditi je li dostupan zimski način rada? Nisu svi korisnici svjesni da mogu promijeniti način rada svojih plastičnih prozora u stanu između zime i ljeta. To možete saznati pregledom klina koji se nalazi na bočnoj strani prozorskog krila.
Kada produžetak ima ključanice ili ima ovalni dizajn, ova vrsta sustava omogućuje izvođenje radova u različitim položajima.
Da biste prebacili postavku prozora na zimski način rada, obično trebate pronaći rotirajuću udubinu na klinu, osiguravajući da bude postavljen što je moguće bliže brtvi kada je ispravno podešen za zimu.
Od ove točke, vreteno se okreće za 180 stupnjeva kako bi se vratilo u ljetni način rada.
Osim izmjene funkcionalnosti vaših dvostrukih prozora, postoje brojne druge mjere koje možete primijeniti kako biste poboljšali izolaciju svoje sobe.
Pregledajte brtvu. Prozorske brtve imaju ograničen vijek trajanja. S vremenom postaju suhi, a čak i ako stegnete mehanizam za zaključavanje prozora što je više moguće, hladan zrak nastavlja prodirati.
Kao rezultat toga, provjerite stanje brtve i ako zadovoljava standarde, nanesite WD-40 za podmazivanje i često je čistite svježom vodom.
Ako postoje pukotine, moraju se zamijeniti.
Kada se na prozorima nakuplja kondenzacija, može doći do pojave plijesni u njihovoj blizini.
U ovoj situaciji, povišena vlažnost unutar zatvorenog prostora susreće se s hladnom površinom prozora ili može biti da prozori nemaju odgovarajuću izolaciju.
Primarni razlog za ovaj problem može se riješiti jednostavnim osiguravanjem odgovarajuće ventilacije i premještanjem biljaka s prozorske daske, jer mogu pridonijeti višku vlage.
Kada je izolacija neadekvatna, gubitak topline kroz prozore može pogoršati probleme s plijesni.
Situaciju možete poboljšati postavljanjem trake za parnu branu na unutarnju stranu okvira prozora i korištenjem difuzijske folije na vanjskoj strani.
Jesu li vam ove informacije bile korisne? Slobodno podijelite objavu sa svojim prijateljima.