Pogledajte video:
Bonus članak:
Nakon zahtjevnog dana u uredu, iščekivanje povratka kući kako biste uključili televiziju i uživali u svojoj omiljenoj seriji je opipljivo. Ipak, ova naizgled bezazlena rutina može predstavljati zdravstvene rizike, jer istraživanja pokazuju da dugotrajno gledanje televizije povećava vjerojatnost razvoja demencije i moždanog udara.
Značajna studija koja je uključila preko 400.000 sudionika prosječne dobi od 55,8 godina otkrila je da gledanje televizije pet ili više sati dnevno uvelike povećava rizik od razvoja demencije, Parkinsonove bolesti i moždanog udara.
Istraživači s Kineskog sveučilišta u Tianjinu ispitivali su podatke 407.792 osobe u dobi od 37 do 73 godine u razdoblju od 13 godina.
Tijekom trinaest godina zabilježeno je 5227 slučajeva demencije, 6822 osobe su doživjele moždani udar, a 2308 osoba dobilo je dijagnozu Parkinsonove bolesti.
Otprilike 61 posto ispitanih izjavilo je da gleda televiziju jedan do četiri sata dnevno, s prosječnim vremenom gledanja od 2,7 sati dnevno.
Pojedinci koji su provodili tri do pet sati dnevno gledajući televiziju bili su suočeni s 15 posto većim rizikom od razvoja demencije od onih koji su gledanje ograničili na sat vremena ili manje.
Najalarmantnija statistika odnosi se na pojedince koji gledaju televiziju više od pet sati dnevno; suočavaju se s 44 posto većom vjerojatnošću razvoja demencije, 28 posto većim rizikom od Parkinsonove bolesti i 12 posto većom šansom da dožive moždani udar!
Dodatno, utvrđeno je da nakon pet sati gledanja televizije dolazi do smanjenja sive tvari i usporavanja aktivnosti centra za pamćenje, a oboje je povezano s poremećajima mozga.
Razlozi utjecaja televizije na mozak još nisu u potpunosti razjašnjeni.
Jedna teorija sugerira da je dugotrajno sjedenje ključni čimbenik jer smanjuje aktivnost mišića i razinu energije u tijelu, što rezultira kroničnom upalom i smanjenom cirkulacijom krvi u mozgu.
Prema izvješćima The Suna, stručnjaci su zaključili da je ograničavanje dnevnog gledanja televizije na manje od tri sata najučinkovitija metoda za održavanje zdravlja mozga. Ovo istraživanje ima značajne implikacije za nadolazeća istraživanja koja će se baviti negativnim učincima televizije na kognitivne funkcije.