Republički hidrometeorološki zavod prognozira da će u većem delu zemlje danas biti oblačno i sunčano, sa izuzetkom jugozapadnih, južnih i jugoistočnih regiona gde bi u pojedinim oblastima tokom jutra i pre podneva mogla biti naoblaka i kiša.
Duvaće slab do umjeren vjetar južnog i jugoistočnog smjera. Najniža temperatura će se kretati od nula do pet stepeni Celzijusovih, a najviša od 10 do 14 stepeni Celzijusa.
U Beogradu vremenska prognoza predviđa mešavinu oblaka i sunca. Duvaće slab do umjeren vjetar jugoistočnog smjera. Temperature će se u jutarnjim satima kretati od tri do pet stepeni Celzijusovih, a tokom dana postepeno će se podizati do maksimalnih oko 13 stepeni Celzijusa.
Očekuje se da će toplina potrajati još jednu sedmicu.
Gostujući u emisiji “Puls Srbije” na Kurir televiziji, meteorolog Nedeljko Todorović je rekao da januar i dalje donosi promene vremena, praćene pravim zimskim doživljajem snega i temperatura ispod nule.
Meteorolog nije našao razloga za zabrinutost, jer je temperatura u januaru iznosila blagih 15 stepeni.
Temperature koje trenutno doživljavamo nisu na nivou koji bi štetio pojedincu. Da pružimo neki kontekst, prošle godine 1. i 2. januara temperatura je dostigla 18 stepeni. Međutim, ako se vratimo pre 7-8 godina, Beograd je 1. januara doživeo znatno hladnije vreme sa maksimalnom temperaturom od minus šest stepeni i minimumom od minus 13 stepeni. Ovo pokazuje da temperatura varira svake godine, ni topla ni hladna. Gledajući unaprijed, toplo vrijeme možemo očekivati u narednih sedam dana, ali od 8. januara očekujemo period hladnijeg vremena u trajanju od sedam do 10 dana, sa velikom šansom za snježne padavine u nižim predjelima. Za otprilike 7-8 dana imaćemo tipičnije zimske uslove za našu klimu, ne ekstremno hladne, ali će prekinuti ovaj niz toplog vremena.
Todorović je u nastavku dao objašnjenje za neuobičajeno blagu zimu.
U protekle četiri godine naš kraj je iskusio relativno blagu zimu sa samo nekoliko dana slabih snježnih padavina. Iako je januar 2017. bio izuzetno hladan, nije bilo značajnije količine snijega. Naša lokacija u Evropi znači da našu klimu karakterišu naizmjenični topli i hladni periodi. Na ovaj obrazac utiču cikloni, koji nose nizak vazdušni pritisak i potiču iz Atlantika. Kada se ovi cikloni pomjere sjevernije, donose obilne kiše i ponekad uzrokuju poplave u srednjoj Evropi. Međutim, kako se nalazimo južnije, pošteđeni smo ekstremne hladnoće, kiše i snijega. Važno je napomenuti da se ovaj trenutni vremenski obrazac možda neće zadržati, jer očekujem da će ciklon stići za otprilike nedelju dana. Vjerujem da ćemo uskoro doživjeti tipičnije zimske uslove. Zima traje tri mjeseca i nerazumno je očekivati stalne niske temperature. Najhladniji mjeseci su tipično januar i februar, tačnije od 20. januara do prve sedmice februara. Kako se tlo nastavlja hladiti, čak i ako ima slabih snježnih padavina, vjerovatno će ostati.