OTKRIVENO ODAKLE STIŽE ODEĆA KOJA SE PRODAJE U SEKEND-HEND RADNJAMA: Ima ih na svakom ćošku, mnogi se tamo oblače od glave do pete

Prema podacima Uprave carina, artikli koji se nude u second hand trgovinama u Srbiji dolaze iz više od 50 zemalja, a najviše iz Europske unije, Velike Britanije, Švicarske, Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Australije.

Gradovi širom Srbije doživljavaju navalu second hand radnji! Iako mnoge od tih trgovina nude ormare visoke kvalitete, neke su nedavno počele nuditi i ormare. U prethodno navedenim trgovinama može se pronaći mnoštvo brendiranih artikala koji privlače brojne pojedince koji cijene odličan omjer cijene i kvalitete. No, kad god izbor postane pretjeran, uvijek ima onih čija nepažnja naruši cjelokupni doživljaj.

Naime, Carinska uprava pri unošenju rabljenih stvari namijenjenih daljnjoj prodaji pridržava se Smjernica za međunarodni prijevoz određenih kategorija rabljene tehničke opreme i odjeće koje je donijelo ministarstvo nadležno za poslove zaštite okoliša – Uprava zaštite okoliša. u travnju 2004.

Prema toj Uputi, uvoz rabljene odjeće dopušten je bez potrebe za dozvolom za uvoz otpada ako su predmeti klasificirani kao ekstra kvaliteta (rabljena odjeća koja se gotovo ne razlikuje od nove) ili razina 1 kvalitete (slično ekstra kvaliteti, ali može imati manje mrlje) . Stoga se nošena odjeća kategorizirana kao ekstra kvaliteta ili prva klasa može uvoziti bez odobrenja za uvoz otpada. No, odjeća i obuća koja je umrljana, poderana ili pretjerano nošena smatra se otpadom prema Zakonu o gospodarenju otpadom i ne može se legalno prenositi preko granice, kažu carinici koji dodatno pojašnjavaju:

Sva uvezena rabljena odjeća mora biti razvrstana i dolaziti s opsežnom specifikacijom kako bi se olakšala identifikacija, budući da te stavke zahtijevaju temeljit nadzor pri ulasku u slobodni promet, čime će se odmah utvrditi točno stanje deklarirane robe. Nasuprot tome, Ministarstvo zaštite okoliša navodi da se rabljena obuća ne može dezinficirati niti poboljšati kvalitetu; stoga se klasificira kao otpad i ne može se uvoziti u Republiku Srbiju za preprodaju ili humanitarne napore.

Što se tiče načina na koji trgovci postupaju s rabljenom odjećom, Carinska uprava ne nadzire njezinu kontrolu kvalitete niti promet na domaćem tržištu.