PSIHIJATAR 0TKRIVA KAK0 DA ZA PET MINUTA PREPOZNAMO PSIH0PATU: Šarmantni, druželjubivi, zabavni, ali jedan znak ih 0DAJE

Psihopat je osoba čiji je karakter ozbiljno narušen i nema moralni kompas i savjest. Emocije kao što su ljubav i privrženost su odsutne iz njihovog raspona osjećaja. Njihova jedina svrha ulaska u veze je stjecanje resursa koje žele, bilo da se radi o novcu, materijalnim dobrima, odnosima ili čak emocijama. Njihov je unutarnji svijet lišen živahnosti i vitalnosti, što ih navodi da drugima oduzimaju vlastita živopisna iskustva.

Može li se lako razlikovati psihopata od drugih?

Psihopatske osobe često posjeduju živčani sustav koji zahtijeva uključivanje u uzbudljive aktivnosti kako bi postigli osjećaj normalnosti. Njihova sklonost životu na provaliji čini ih posebno privlačnima društvu, posebice suprotnom spolu.

U svojim nastojanjima da se pozabavi ovim pitanjem, dr. Sohom Das, psihijatar porijeklom iz Velike Britanije, daje detaljan prikaz specifičnih osobina koje nam pomažu u prepoznavanju pojedinaca s psihopatskim tendencijama.

Ovaj 44-godišnji forenzički psihijatar vodi vlastiti kanal, “Psych for Painful Minds”, gdje često raspravlja o slučajevima iz stvarnog života s kojima se susreće, pažljivo izbjegavajući bilo kakvo spominjanje pojedinaca koji su uključeni.

Nakon što je osobno procijenio brojne pacijente u raznim okruženjima kao što su zatvori, psihijatrijski odjeli i sudovi diljem Ujedinjenog Kraljevstva, dr. Das posjeduje veliko iskustvo u identificiranju osoba s mentalnim bolestima.

Unutar odabranog odlomka iz epizode, psihijatar je otkrio da se pitanje koje mu najčešće postavljaju odnosi na prepoznavanje psihopata i utvrđivanje posjeduje li netko s kim se susrećemo psihopatske osobine.

Psihopati, vjerni svojoj prirodi, pokazuju obilje bijesa. U kontekstu obiteljskog nasilja, njihova agresija se manifestira u fizičkim i verbalnim oblicima.

U videu je dr. Das objasnio da je otkrivanje psihopata iznimno zahtjevan zadatak.

Prema forenzičkim psihijatrima, psihopati se ističu u prilagodbi različitim situacijama, bez napora se stapaju poput kameleona. Njihov prirodni šarm, prijateljstvo i sposobnost stvaranja ugodne atmosfere dodatno pojačavaju njihovu spretnost u ovakvom ponašanju.

Prema psihijatru, malo je vjerojatno da bi se netko identificirao kao psihopat tijekom prvih susreta.

Prema dr. Dasu, potrebno je vrijeme da se u potpunosti shvati do koje mjere psihopati vrše kontrolu nad nama i manipuliraju nama za svoje vlastite ciljeve.

Prema njegovom opažanju, razlog zbog kojeg ih smatrate vašim prijateljima nije to što uživaju u vašim razgovorima i šalama, već zato što imaju skrivene motive i žele manipulirati vama.

Prema medicinskim stručnjacima, fokus manipulacije ne mora nužno biti usmjeren prema vama; može se proširiti i na one u vašoj neposrednoj okolini.

Njegov je zaključak bio da psihopati iskorištavaju ljude, a zatim brzo nastavljaju dalje, jer nemaju sposobnost stvaranja dubokih emocionalnih veza ili održavanja dugotrajnih prijateljstava.

U svojoj terminologiji, Američka psihološka udruga (APA) koristi oznaku “psihopat” za kategorizaciju pojedinaca koji pokazuju simptome antisocijalnog poremećaja osobnosti.

Psihopati posjeduju nepokolebljivo uvjerenje u svoju superiornost nad drugima i pokazuju potpuni nedostatak brige za negativne posljedice svojih postupaka.

APA opisuje nekoliko bihevioralnih manifestacija poremećaja, uključujući, ali ne ograničavajući se na: sudjelovanje u nezakonitim aktivnostima, iskorištavanje drugih, nepoštenje, impulzivno ponašanje, agresiju, otvoreno zanemarivanje osobne i tuđe sigurnosti, neodgovorne radnje povezane s nedostatkom krivnje, kajanje i empatija.