Samo zapiknite lovorov list u limun! UČINAK JE ZAPANJUJUĆ!

Pogledajte video ovdje

BONUS ČLANAK


Pojedinci koji se bude usred noći, a zatim se bore da se vrate u san znaju koliko to može biti iscrpljujuće. Iako mnogi ne mogu odlutati, ostaju budni do jutra. Prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, više od 17 posto odraslih suočava se s problemima spavanja gotovo svaki dan.

Dr. Bajkan Luo, stručnjak za spavanje iz San Francisca i voditelj LumosTecha, tvrtke koja proizvodi inteligentne maske za spavanje, raspravljao je o razlozima noćnog buđenja i ponudio savjete kako ih spriječiti.

Stres i tjeskoba, nelagoda ili bol te promjene okoliša poput buke ili kretanja uobičajeni su čimbenici koji dovode do poremećaja spavanja. Osim toga, poremećaji spavanja mogu biti posljedica preniskih ili previsokih temperatura. Stanja kao što su sindrom nemirnih nogu ili hrkanje također mogu pridonijeti prekidima sna.

Koje korake trebate poduzeti nakon buđenja?

Dr. Luo preporučuje da je najbolje da ostanete u krevetu, usredotočite se na opuštanje i pokušate ponovno zaspati, ako se noću budite.

Ako se probudite usred noći, preporučuje se da ostanete u krevetu, pokušate se opustiti i vidite možete li ponovno utonuti u san. Ostanak u krevetu i fokusiranje na opuštanje može vam pomoći da se vratite u san kada se probudite tijekom noći. Foto: Frederic Cirou / PhotoAlto / Profimedia / Profimedia
Ona predlaže isprobavanje poznatih metoda poput progresivnog opuštanja, tehnika disanja, “bijelog šuma” ili drugih pristupa koji mogu pomoći u promicanju opuštanja.

Dr. Luo savjetuje: “Ako vam je teško zaspati unutar 10 do 15 minuta, preporučljivo je napustiti krevet.” Također predlaže da se preselite u miran i ugodan dio svog doma, poput kauča, i da sudjelujete u umirujućoj aktivnosti koja zahtijeva malo mentalnog napora, poput čitanja knjige, prije nego što se vratite u krevet.

Pogreške kojih se treba kloniti

Dr. Luo predlaže da se, suprotno uobičajenoj praksi, suzdržite od provjeravanja telefona ili gledanja na sat ako se iznenada probudite usred noći.

Objašnjava da je česta pogreška koju činimo provjera vremena nakon buđenja tijekom noći, što često dovodi do štetnih učinaka. Ovo ponašanje povećava razinu stresa, ometajući sposobnost povratka u san. Osim toga, pogled na telefon da se vidi koliko je sati može biti previše stimulirajući, ometajući nečiju sposobnost da se opustite i ponovno utonete u san.

Česta pogreška ljudi je gledanje na sat nakon noćnog buđenja. Što je važno razumjeti o svom unutarnjem satu? Osim toga, poremećaji u vašoj rutini spavanja mogu dovesti do buđenja noću kada unutarnji sat vašeg tijela nije usklađen.

Ovaj liječnik pojašnjava da na naš san utječu dva glavna čimbenika. U početku, sve veća potreba za odmorom, poznata kao pritisak sna, pomaže nam da utonemo u san rano navečer. Kako noć odmiče, naš unutarnji sat, koji funkcionira kao cirkadijalni signal, igra vitalnu ulogu u održavanju sna. U idealnom slučaju, ova dva elementa surađuju kako bi zajamčila oporavljajuću noć.

Ako razlozi koji stoje iza vašeg učestalog buđenja noću nisu jasni, razmislite o podešavanju unutarnjeg sata kao načinu da olakšate ili popravite poremećeni san. Kako biste pomogli u ponovnom kalibriranju svog cirkadijalnog ritma, razmislite o buđenju u isto vrijeme svaki dan, promjeni vremena obroka, uzimanju dodataka melatonina, promjeni vremena dnevne tjelovježbe i konzumiranju umjerenih količina kofeina ujutro.