Serviser upozorava kada klima uređaj može da se zapali: EVO U KOJEM SLUČAJU

U vrućini tropskih dana, klima-uređaji su dotjerani do krajnjih granica, radeći maksimalnim kapacitetom. U određenim kućanstvima ovi uređaji za hlađenje neumorno rade danju i noću, dok se u drugima selektivno aktiviraju u satima najveće vrućine i deaktiviraju kako se približava večer. Odluka o tome kako upravljati temperaturom u konačnici ovisi o sposobnosti pojedinca da izdržati jaku vrućinu.

Zbog gotovo neprekidnog rasporeda rada, brojni su se pojedinci ove sezone susreli s problemima sa svojim klima uređajima, u rasponu od manjih kvarova do težih incidenata poput požara koji se mogu pripisati ili neispravnim klima uređajima ili nepravilnim instalacijama.

Tijekom intervjua za N1 Beograd, Miloš Isailović, iskusni serviser klima uređaja, podijelio je vrijedna saznanja o tome kako proaktivno spriječiti opasne incidente i prepoznati potencijalne znakove upozorenja koji mogu ukazivati ​​na skori požar klima uređaja.

Kombinacija vatre i klimatizacije daje kontrastni spoj elemenata.

Prema Isailovićevim riječima, ključno je osigurati da je klima uređaj pravilno priključen na električnu mrežu i redovito održavan kako bi se rizik od požara sveo na minimum. Važno je izbjegavati korištenje jeftinih produžnih kabela i nekvalitetnih razdjelnika koji se mogu pregrijati i predstavljati opasnost od požara. Loše održavan uređaj doživljava veća opterećenja, što dovodi do povećanja tlaka i temperature. Osim toga, prljavi klima uređaj može rezultirati smanjenim protokom zraka, uzrokujući porast temperature i potencijalno paljenje određenih komponenti. Kako bi spriječili paljenje, produžili životni vijek i osigurali optimalan rad potrebno je redovito servisiranje uređaja.

Preporuča da se održavanje provodi jednom godišnje, au gospodarskim objektima gdje se oprema češće koristi više puta tijekom godine.

Kako biste osigurali pravilno održavanje kućnih klima uređaja, neophodno je angažirati stručnost stručno osposobljenog servisera. Temeljito čišćenje i vanjske i unutarnje jedinice neophodno je za uklanjanje nakupljene prljavštine. Osim toga, ključno je provesti sveobuhvatan pregled svih komponenti kako bi se osiguralo da funkcioniraju kako treba, kao i pratiti razine rashladne tekućine. Kao odgovorni vlasnici kuća, dužnost nam je redovito čistiti filtre na unutarnjoj jedinici svakih 15 dana, a po potrebi i češće. Pridržavanjem plana redovnog servisiranja, ne samo da će se produžiti životni vijek uređaja, već će se značajno smanjiti pojava kvarova, a samim time i čišći zrak koji ispušta klima uređaj, naglašavaju iskusni serviseri.
Radi li klima kada smo odsutni iz stana? Možemo li biti sigurni u njegovu funkcionalnost tijekom naše odsutnosti?

Prema Isailovićevim savjetima, klima uređaj, kao ni svaki drugi električni uređaj, nije preporučljivo ostavljati bez nadzora.

Također spominje da, ako je apsolutno neophodno, brojni uređaji nude mogućnost zakazivanja automatskog uključivanja ili isključivanja uređaja u određeno vrijeme. Postavlja se pitanje je li sigurno ostaviti klima uređaj uključen cijelu noć?

Prema riječima servisera, preporuča se korištenje klima uređaja na temelju vaše osobne percepcije topline.

Prema riječima glasnogovornika portala N1, svrha klima uređaja je pružiti osjećaj ugode, a ne pretvoriti sobu u zamrzivač, što potencijalno može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Stoga, s obzirom na intenzivnu vrućinu i vlažne noći, odluka o korištenju klima uređaja tijekom noći osobni je izbor koji se razlikuje od svakog pojedinca.

Prema njegovom prijedlogu, preporuča se nekoliko puta tijekom dana prozračiti prostoriju kako bi se omogućio ulazak svježeg zraka, jer većina klima uređaja jednostavno cirkulira zrak koji je već prisutan u prostoriji.