Stevandić “spreman za povlačenje zakona koje je NSRS usvojila”: Osjećam se odgovornim za mir u BiH

Nenad Stevandić: Nisam bjegunac, već štićena ličnost Republike Srpske

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić, oglasio se povodom navoda da on, zajedno s Miloradom Dodikom i Radovanom Viškovićem, izbjegava obaveze prema pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine. Kako tvrdi, te optužbe su neosnovane i predstavljaju pokušaj političkog obračuna.


Zaštićen u okviru entiteta

Stevandić jasno poručuje da njih trojica nisu nikakvi bjegunci. Prema njegovim riječima, u Republici Srpskoj uživaju status zvaničnih i zaštićenih ličnosti, te kao takvi imaju određena prava koja su zagarantovana zakonima i Ustavom.

„U RS-u mi imamo status štićenih osoba. Ne dugujem nikome objašnjenje kada sam i kako prešao granicu. Sve je bilo po zakonu i bez ikakvih problema. Na granici sam bio pozdravljen, bez ikakvih zadrški,“ izjavio je Stevandić.


Pismo tužilaštvu i ignorisani odgovori

Govoreći o kontaktu s Tužilaštvom BiH, Stevandić tvrdi da je još početkom marta jasno naznačio da neće biti dostupan do 18. u tom mjesecu. Obavijest o tome, kaže, lično je poslao glavnom tužiocu Milanku Kajganiću, ali nikakav odgovor nije dobio.

„Jasno sam napisao da poslanici imaju ustavni imunitet i da neću biti u mogućnosti da se odazovem do 18. marta. I pored toga, stigao je poziv. A moj prethodno najavljeni izostanak tretiran je kao da sam ignorisao poziv, što nije istina,“ istakao je Stevandić.

Prema njegovim riječima, poziv je čak i tempiran tako da se poklopi s njegovim boravkom u Srbiji, što dodatno baca sumnju na motive Tužilaštva.


Optužbe bez osnova i sporni zakon

Stevandić tvrdi da u dokumentaciji koju je dobio nije navedena nijedna konkretna radnja zbog koje bi se mogao smatrati odgovornim. Između ostalog, u pozivu se, kako kaže, spominje i član zakona koji se odnosi na oružanu silu, što je, po njegovom mišljenju, apsurdno.

„Niko od nas nije koristio nikakvu silu, a posebno ne oružanu. Pitam se na osnovu čega su donijeli takvu kvalifikaciju,“ naglasio je.


Poziv na arbitražu i kompromis

Stevandić vjeruje da se trenutna kriza može riješiti na civilizovan način, kroz politički dijalog i međunarodnu arbitražu. Osvrćući se na odluku visokog predstavnika Christiana Schmidta o nametanju zakona, ističe da to smatra nelegitimnim činom koji bi trebalo povući.

„Schmidt mora povući svoju odluku, kao što je to u prošlosti učinio Lajčak. Nema ni jednog suda u svijetu koji će potvrditi da jedan čovjek ima ovlasti da sam donosi zakone. To nije pravna država,“ rekao je.

Dodaje da bi povlačenje zakona koje je Schmidt nametnuo otvorilo prostor za kompromis, uključujući i mogućnost da Narodna skupština Republike Srpske povuče tri sporna zakona koje je usvojila.


Lična inicijativa za stabilnost

Iako, kako sam tvrdi, o toj ideji još nije razgovarao sa političkim partnerima, Stevandić je spreman lično da se založi za kompromis i povlačenje. Kaže da je svjestan da će možda naići na kritike, ali da je, u ime mira i stabilnosti u zemlji, spreman da preuzme odgovornost.

„Osjećam ličnu odgovornost za očuvanje mira u Bosni i Hercegovini. Ako je povlačenje zakona korak ka smirivanju tenzija, ja sam za to spreman. Neka bude jasno – govorim u svoje ime, ali pozivam sve strane da razmisle o ovom putu,“ zaključio je.