Postupno pogoršanje pamćenja, kognitivnih funkcija i sposobnosti donošenja odluka karakterizira demenciju, tešku bolest koja pogađa ne samo pojedinca nego i cijelu njegovu okolinu. Dok se simptomi mogu razlikovati, kognitivne promjene se obično opažaju.
Drugim riječima, osim ranije spomenutog gubitka pamćenja, koji obično primjećuje supružnik ili druga pogođena osoba, osoba se često susreće s dezorijentiranošću i zbunjenošću, muči se s komunikacijom i pronalaženjem riječi te joj je iznimno teško obavljati zamršene zadatke.
Prisutnost demencije može se prikriti u govoru.
Procjenjuje se da se godišnje samo u Hrvatskoj oko 3000 osoba dijagnosticira ovo stanje. Ovaj trend porasta broja novootkrivenih slučajeva također se primjećuje u mnogim drugim regijama diljem svijeta, prvenstveno zbog starenja stanovništva. Stoga je ključno biti oprezan i obratiti pažnju na sve očite simptome koji mogu proći nezapaženo. Važno je prepoznati da se znakovi upozorenja mogu manifestirati u načinu na koji pojedinci komuniciraju.
Frontotemporalna demencija je stanje koje zahvaća frontalne i temporalne režnjeve mozga.
Ova posebna vrsta demencije, koja se obično naziva frontotemporalna demencija (FTD), utječe na ponašanje i jezik, budući da pogađa frontalne i temporalne režnjeve mozga. Početak ove demencije obično se javlja u ranijoj dobi, u rasponu od 45 do 65 godina, a karakteriziraju je tri različita pokazatelja: izražavanje bezosjećajnih ili hladnih izjava.
Osobe koje pate od demencije mogu pokazivati simptome poput socijalne izolacije i osjećaja nelagode. Također se mogu upustiti u zbijanje neprikladnih šala, čak i ako takvo ponašanje nije bilo karakteristično za njih u prošlosti. Osim toga, fizički pokreti osobe mogu postati sporiji i sporiji, a može imati i poteškoće s gutanjem i inkontinenciju. Kako stanje napreduje, pojedinac će trebati pomoć i podršku drugih. Ovu informaciju javljaju Živim.
Nemojte zanemariti nikakve znakove simptoma, a ako ih primijetite kod sebe ili kod drugih, ključno je konzultirati se s liječnikom. Osim toga, bitno je razlikovati pojedinca od radnji koje proizlaze iz demencije. Gledajte na to kao na sredstvo izražavanja sebe. Ispod ljutnje leži potencijalna poruka dezorijentiranosti, tjeskobe ili nelagode. Potrudite se da brzo identificirate katalizatore.
Prema smjernicama NHS-a, također će se moći identificirati indikacije frontotemporalne demencije kako slijedi:
Kako stanje napreduje, pojedinci mogu iskusiti promjene u osobnosti i ponašanju, kao što je sudjelovanje u neprikladnim ili impulzivnim radnjama, dojam sebičan ili nedostatak suosjećanja, zanemarivanje osobne higijene ili doživljavanje promjena u apetitu i motivaciji. Mogu se pojaviti i jezične poteškoće, uključujući spor govor, probleme s izgovaranjem riječi i poteškoće s redoslijedom riječi. Osim toga, pojedinci se mogu susresti s mentalnim izazovima kao što su rastresenost, problemi s planiranjem i organizacijom te problemi s pamćenjem koji se obično manifestiraju kasnije.