Vitamini koje je zabranjeno uzimati zajedno, ALI NIKO NE ZNA, MOGU BITI OPASNI

Pravilan unos vitamina i dodataka ishrani: Kako izbjeći štetne kombinacije

Suplementi kao dio savremenog načina života

U današnje vrijeme, mnogi ljudi redovno koriste vitamine i dodatke ishrani kako bi poboljšali svoje zdravlje. Tokom zimskih mjeseci, kada je unos hranjivih materija kroz ishranu smanjen, još je češća potreba za suplementima. Međutim, iako su vitamini i minerali ključni za pravilno funkcionisanje organizma, važno je znati da određene kombinacije mogu biti štetne. Ako se neki dodaci koriste istovremeno, mogu međusobno umanjiti apsorpciju ili čak dovesti do negativnih posljedica po zdravlje.

U nastavku ćemo predstaviti koje kombinacije treba izbjegavati i kako pravilno rasporediti unos suplemenata.

Kombinacije koje mogu biti problematične

1. Magnezijum i kalcijum – međusobna konkurencija

Iako su i magnezijum i kalcijum esencijalni minerali koji doprinose zdravlju kostiju, zuba i mišića, njihov istovremeni unos može smanjiti apsorpciju. Ova dva minerala u organizmu djeluju na suprotne načine, pa ako se uzimaju zajedno, jedan može ometati iskorišćenost drugog. Da biste osigurali maksimalan učinak, preporučuje se da ih unosite s vremenskim razmakom od najmanje dva sata.

2. Gvožđe i zeleni čaj – smanjenje apsorpcije

Gvožđe je ključno za sprječavanje i liječenje anemije, ali njegovo unošenje zajedno sa zelenim čajem može značajno smanjiti njegovu apsorpciju. Zeleni čaj sadrži polifenole koji otežavaju apsorpciju gvožđa u crijevima, što može smanjiti njegovu efikasnost. Zato je preporučljivo uzimati gvožđe i zeleni čaj u različito vrijeme, sa razmakom od nekoliko sati.

3. Omega-3 i Ginkgo biloba – povećan rizik od krvarenja

Omega-3 masne kiseline i ekstrakt Ginkgo bilobe poznati su po pozitivnim efektima na cirkulaciju i zdravlje srca. Međutim, njihova kombinacija može izazvati pojačano razrjeđivanje krvi, što povećava rizik od krvarenja, posebno kod osoba koje već koriste lijekove za razrjeđivanje krvi. Posebno treba biti oprezan ako se istovremeno konzumira i bijeli luk, jer dodatno pojačava ovaj efekat.

4. Vitamini A, D, E i K – preopterećenje organizma

Ovi vitamini su rastvorljivi u mastima, što znači da se ne izbacuju lako iz tijela, već se skladište u organizmu. Njihovo istovremeno uzimanje može izazvati probleme s apsorpcijom, naročito kod vitamina K, koji može biti potisnut u prisustvu visokih doza drugih liposolubilnih vitamina. Preporučuje se da ih uzimate u različito doba dana kako biste osigurali optimalnu apsorpciju.

5. Antibiotici i gvožđe – smanjena efikasnost terapije

Ako se suplementi gvožđa uzimaju zajedno s određenim vrstama antibiotika, posebno onima iz grupe tetraciklina, može doći do smanjene efikasnosti terapije. Gvožđe ometa apsorpciju antibiotika, čime se smanjuje njihova djelotvornost. Da biste izbjegli ovaj problem, gvožđe bi trebalo uzeti najmanje dva sata prije ili nakon uzimanja antibiotika.

Savjeti za sigurno uzimanje suplemenata

Kako biste izbjegli potencijalne negativne efekte i osigurali maksimalnu iskorišćenost suplemenata, pridržavajte se sljedećih preporuka:

  • Rasporedite unos suplemenata tokom dana – Umjesto da ih uzimate sve odjednom, raspodijelite ih u različitim vremenskim intervalima kako biste spriječili međusobno ometanje apsorpcije.

  • Pratite upute na pakovanju – Neki vitamini i minerali najbolje djeluju kada se uzimaju uz hranu, dok se drugi bolje apsorbuju na prazan stomak. Uvijek pročitajte preporuke proizvođača.

  • Konsultujte se sa stručnjacima – Ako planirate kombinovati više različitih dodataka ishrani, obavezno se posavjetujte s ljekarom ili farmaceutom kako biste izbjegli moguće neželjene interakcije.

  • Informišite se o međusobnim interakcijama – Čak i prirodni dodaci mogu imati negativne efekte ako se kombinuju na nepravilan način. Prije nego što ih uključite u svoju rutinu, saznajte kako funkcionišu u kombinaciji s drugim suplementima ili lijekovima.