ZA SAMO 2 SATA KROZ STOLICU I URIN IZBACITE SVE STO SMETA ZDRAVOM ORGANIZMU! Univerzalni LIJEK!

Pogledajte video:

BOSNU ČLANAK:

 

Novčanica od 1.000 dinara puštena je u opticaj uoči značajnog praznika Dana Republike u SFRJ, koji se obilježava 29. studenoga 1975. godine, a o njoj se i dan danas priča.

Pepeljuga golubica

Novčić je postojao 15 godina, a da nije opovrgnut. Zaradio je nadimak “sivi golub” ubrzo nakon lansiranja zbog različitih nijansi sive. U početku je procijenjen na 55 američkih dolara ili 121 zapadnonjemačku marku. Godine 1989. izbačen je iz optjecaja i tada je njegova vrijednost iznosila 10 para konvertibilnih dinara, što je ukupno bilo nedostatno ni za kupnju šibice.

Teško opovrgnuti.

Likovno-grafičko oblikovanje spomenute novčanice bilo je usredotočeno na “Zeleni plan”. Već 15 godina ova je novčanica uspješno izbjegavala krivotvorine, što se pripisuje njezinoj zamršenoj kompoziciji od više od 40.000 redaka u različitim nijansama sive.

Tko je žena na slici?

Nakon prvog pregleda, ova se bilješka čini prilično tipičnom i često je zanemaruju kolekcionari, numizmatičari i profesionalci. Iako kovanice i papirnati novac obično imaju niz simbola i prikaza, uključujući značajne figure, ključno je razumjeti da nije svaki pojedinac ilustriran na tim novčanicama prepoznatljiv dok se ne prikaže njihova slika.

O ženi koju obično nazivaju seljankom postojale su ograničene informacije na temelju starog računa od sto tisuća kuna. Ipak, Jovan Hadži-Kostić nedavno je u svojoj antologijskoj kolumni ustvrdio da žena iz (Nove)hiljade predstavlja najuzorniju figuru u Jugoslaviji.

U središtu istrage je njezino biće i identitet zagonetne žene. Ono što je posebno fascinantno je da je ona itekako stvarna; Zove se Ružica, živi i radi u Beogradu.

Odmaknite taj lik na trenutak i pomnije proučite novčanicu. Ispod ženine glave ispisana su slova: A. Milenković.

Rođena Leskovčanka, a školovala se u Piroću, Andreja Milenković tvorac je nove novčanice od tisuću dinara sa ženskim portretom.

Sivoj golubici pokazao je lik svoje žene Ružice, djevojačkog prezimena Arsenijević. To je bio jedan od faktora koji su doveli do toga da se novčanica naziva “Ružica.

Andreja Milenković promijenila je imidž svoje supruge.

Andrija je transformirao Ružičin lik, što je rezultiralo ikoničnom slikom novčanice: Rafael de Matos Carvalho / Alamy / Alamy / Profimedia. Ružici, zanosnoj ženi, bilo je prilično izazovno upustiti se u ovaj razgovor, a njeni najbliži prijatelji duhovito dobacivaju: “Daj mi samo jednu ružu”. Nadalje dodaje: “Ima još šala oko ovoga. Nazivaju me Inflacija ružom… ili komentiraju: ‘Kako inflacija raste s godinama, vaša vrijednost opada.’

Avantura je započela prijavom ponude za likovno oblikovanje novčanice.

Trijumfirao sam u jakoj konkurenciji. Nakon što su me pitali o identitetu lika, pojasnio sam da simbolizira obične, zdrave žene, posebno one seljačkog podrijetla. Ovaj odabir proizlazi iz unutarnje potrebe da novčanica ima dizajn pod utjecajem poljoprivrede, usklađen sa Zelenim planom, te da odražava svejugoslavensku temu, čime se kloni bilo kakvog nacionalnog ruha. Tražeći ovaj lik, odlučio sam ga napraviti po uzoru na svoju suprugu, rekao je Andrija Milenković.

Iz Ružičine perspektive, život je tekao uobičajenim tokom; to je bila njezina interpretacija situacije.

Uopće nisam znao za okolnosti. Pozirao sam Andriji, potpuno uvjeren da će napraviti moj portret kako je i obećao. Umjesto da dobijem prepoznatljivu sliku koja je bila isključivo moja, našao sam se s izmijenjenim licem na novčanici koju svatko može posjedovati. U tom sam trenutku osjetio bol. No, kako je vrijeme prolazilo, bila sam ponosna što je to Andrijin rad, istaknula je, prenosi Index.

Napomenula je da joj se više puta dogodila zanimljiva situacija.

Susreo sam ljude koji su primijetili: “Podsjećaš me na nekoga.” Premda sam prepoznao da to nije samo klišej, nikad se nisam osjećao prisiljenim pitati na koga vjeruju da sam sličan ili gdje su me možda prije vidjeli. Bilo bi teško razjasniti to, kako ona napominje, jer pojedinci često gledaju na novac kao vrijednost, a ne kao vizualnu sliku.

Što se tiče slave, Ružica Arsenijević nedvojbeno zna značenje tog pojma, budući da potječe iz ugledne obitelji; njezin otac Mikica Arsenijević, balerina, bio je proslavljeni nogometaš BSK-a i kapetan reprezentacije. Štoviše, udata je za poznatog muža…

Fotografija pripisana Printskinu povučena je iz optjecaja 1989. Andrija Milenković, nakon što je neko vrijeme proveo kao asistent profesora Mihajla S. Petrova na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Beogradu, počeo je 1958. dizajnirati poštanske marke. Godine 1966. osigurao je mjesto u Zavodu za poštanske marke, gdje i dalje radi, kako bilježi Miobor Stošić u Praktičnoj ženi 1982. Milenković je preminuo u Beogradu 2005. u 82. godini života, prim.aut.