ZAŠTO SE JAVLJA ISPREKIDANI SAN I KAKO DA BRZO PONOVO ZASPITE: Doktor otkriva šta nikako ne smijete da uradite ako se probudite usred noći

Oni koji su iskusili buđenje tijekom noći i nakon toga muku s povratkom u san shvaćaju koliko to iscrpljujuće može biti. Iako mnogi ne mogu odlutati, ostaju budni do zore. Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti izvještava da se više od 17 posto odraslih gotovo svaki dan suočava s poteškoćama sa spavanjem.

Dr. Bajkan Luo, stručnjak za spavanje iz San Francisca i direktor LumosTecha, tvrtke koja proizvodi pametne maske za spavanje, objasnio je uzroke noćnih buđenja i dao savjete kako ih izbjeći.

Uobičajeni čimbenici koji pridonose poremećajima spavanja uključuju stres i tjeskobu, nelagodu ili bol, kao i promjene u okolišu poput buke ili kretanja. Osim toga, preniske ili previsoke temperature mogu dovesti do poremećaja sna. Poremećaji spavanja, uključujući sindrom nemirnih nogu ili hrkanje, također mogu izazvati buđenje.

Što učiniti nakon buđenja?

Dr. Luo savjetuje da ako se tijekom noći nađete budni, mudro je ostati u krevetu, usredotočiti se na opuštanje i pokušati ponovno utonuti u san.

Ako se nađete budni usred noći, savjetuje se da ostanete u krevetu, pokušate se opustiti i vidite možete li ponovno utonuti u san. Kad se probudite tijekom noći, ostanak u krevetu i pokušaj opuštanja može vam pomoći da ponovno zaspite. Foto: Frederic Cirou / PhotoAlto / Profimedia / Profimedia
Ona preporučuje eksperimentiranje s dobro poznatim tehnikama poput progresivnog opuštanja, vježbi disanja, “bijelog šuma” ili drugih strategija koje mogu pomoći u opuštanju.

Dr. Luo predlaže: “Ako ne možete zaspati nakon 10 do 15 minuta, najbolje je da napustite krevet.” Nadalje preporučuje da se preselite na mirno i ugodno mjesto u svom domu, poput kauča, i uključite se u umirujuću aktivnost koja zahtijeva minimalan mentalni napor, poput čitanja knjige, prije nego što se vratite u krevet.

Pogreške kojih se treba kloniti

Dr. Luo preporučuje da, unatoč tome što većina ljudi radi, izbjegavate provjeravanje telefona ili gledanje na sat ako se iznenada probudite tijekom noći.

“Jedna od najčešćih pogrešaka koju činimo je provjeravanje vremena nakon buđenja tijekom noći, a to često ima negativne posljedice. Ova navika povećava razinu stresa, što otežava ponovno utonuće u san. Gledanje u telefon tražeći vrijeme može također biti previše stimulativan, što može spriječiti vašu sposobnost opuštanja i povratka u san”, objašnjava ona.

Jedna od najčešćih grešaka je provjeravanje vremena nakon buđenja usred noći. Što biste trebali znati o svom unutarnjem satu? Osim toga, do buđenja tijekom noći može doći kada unutarnji sat vašeg tijela nije usklađen s vašom rutinom spavanja.

“Ovaj liječnik objašnjava da naš san oblikuju dva primarna elementa. U početku, rano navečer, rastuća potreba za odmorom, ili pritisak sna, pomaže nam da utonemo u san. Kako noć odmiče, naš unutarnji sat, koji se odnosi na Kao cirkadijalni signal, postaje ključan za održavanje sna. U idealnom slučaju, ove dvije komponente surađuju kako bi osigurale mirnu noć.

Ako niste sigurni koji su razlozi vašeg učestalog buđenja noću, razmislite o podešavanju unutarnjeg sata kako biste potencijalno ublažili ili riješili svoj poremećeni san. Kako biste lakše kalibrirali svoj cirkadijalni ritam, možete se pokušati probuditi u isto vrijeme svaki dan, promijeniti raspored obroka, koristiti dodatke melatonina, mijenjati vrijeme vježbanja tijekom dana i konzumirati umjerene količine kofeina ujutro.