Prema narodnom vjerovanju, početak zime obično se događa 19. veljače.
Na turskom se izraz “džemre” odnosi na zračni val ili strujanje koje donosi postupno otapanje mraza i dolazak studeni u ranim danima proljeća.
Prema legendi, s početkom proljeća priroda se budi, a prvi znakovi života pojavljuju se pojavom pupova i živim bojama šafrana i ljubičica.
Prema kazivanju starijih, Džemre utjelovljuje žarku energiju sunca koja prožima atmosferu, vodu i tlo. S dolaskom ovog blistavog talasa, prvi vjesnik proljeća najavljuje svoju prisutnost.
Prema narodnom vjerovanju, postoje tri džemreta.
Prema mudrosti koju su prenijeli naši preci, proces otapanja zraka ili “udarac u havu” kako se to na turskom kaže, počinje 19. veljače. To označava kraj ekstremno niskih temperatura i nepostojanje značajnih uvjeta ispod nule.
Nakon tjedan dana, tačnije 26. veljače, džemre se pušta u vodu koja se sada ne može zamrznuti.
5. ožujka u narod “stiže” posljednji i treći dio. Prema običaju, to signalizira početak odmrzavanja tla, pružajući mogućnost udobnog sjedenja.
Legenda kaže da babina graja počinje nakon džemreta i traje tjedan dana, od 10. do 17. ožujka, svaki dan “od pola devet do pola jedanaest”, nakon božićnih praznika.
Usred Babinih pjevanja, vrijeme prolazi kroz brze promjene, sa suncem, kišom, snijegom i kombinacijom kiše i snijega koji se izmjenjuju tijekom cijelog dana. Ovaj meteorološki spektakl prati i snažan udar vjetra. Trenutak je to kada proljeće i zima vode žestoku bitku za prevlast.