Sa godinama dolazi prirodno usporavanje metabolizma, što je posebno izraženo kod žena tokom i nakon menopauze, koja obično počinje oko 51. godine. Smanjenjem nivoa estrogena i progesterona povećava se rizik od gubitka koštane i mišićne mase, kao i sklonost povećanju telesne težine.
Kako Budi Metabolizam u 50-ima i 60-ima
Iako su menopauza i njeni izazovi stvarni, moguće je podsticati metabolizam. Bitno je ne zanemariti fizičku aktivnost koja je presudna u ovom periodu života. Trening snage je posebno preporučljiv jer, uprkos mogućnosti da izazove probleme sa zglobovima, zapravo doprinosi povećanju gustine kostiju i smanjenju rizika od osteoporoze, kao i hroničnih oboljenja poput dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti i artritisa.
Pored toga, aktivnosti poput joge i pilatesa su odličan izbor. Održavanje aktivnog stila života i redovno vežbanje ključni su za očuvanje mišićnog tonusa, efikasnost metabolizma i pravilno funkcionisanje probavnog sistema. Bilo da se radi o vožnji bicikla, šetnji ili vježbanju u teretani, svaka forma aktivnosti može značajno doprinijeti gubitku težine, posebno u periodu menopauze kada je rizik od prekomjerne težine veći.
Balansirana Ishrana za Podršku Metabolizmu
Pravilna ishrana je također važna kao podrška metabolizmu. Za ubrzanje metabolizma, stručnjaci preporučuju unos od 100 do 200 grama proteina dnevno. Međutim, to ne znači prekomjerni unos teško probavljivog mesa, već uravnoteženu ishranu koja uključuje biljne izvore proteina. Kvinoja, tofu, orašasti plodovi, sjemenke, zob, integralni pirinač, kao i povrće poput avokada, brokolija, karfiola, kelja i gljiva, sve su odlični izvori biljnih proteina.
Proteini ne samo da održavaju osjećaj sitosti duže vrijeme, već i regulišu apetit, potiču mišićnu masu i pozitivno utiču na metaboličke funkcije u organizmu. Uključivanjem ovih namirnica u svakodnevnu ishranu, možete podržati svoj metabolizam i održati zdravlje i vitalnost tokom zrelih godina.