Za održavanje optimalnog zdravlja štitnjače ključno je izbjegavati određene namirnice koje mogu imati štetan utjecaj na njezinu funkciju. Dvije su kategorije hrane koje treba izbjegavati:
Konzumacija pržene i prerađene hrane može imati negativne učinke na štitnjaču i cjelokupno zdravlje zbog visokog udjela natrija i nezdravih masnoća. Za osobe s bolestima štitnjače, osobito one s celijakijom, važno je izbjegavati hranu koja sadrži gluten ako ga ne podnose.
Kako biste osigurali najbolji rad štitnjače, savjetuje se:
Pojačana konzumacija vitamina B i željeza ključna je za sintezu hormona štitnjače. Neophodno je dati prioritet uključivanju hrane bogate vitaminom A u prehranu kako bi se osigurao odgovarajući unos ove vitalne hranjive tvari.
Potpora zdravlju štitnjače može se postići konzumacijom svježe, organske hrane koja je prepuna antioksidansa. To uključuje borovnice, trešnje, ciklu i rajčice, kao i razne zdrave masti, orašaste plodove, mahunarke, voće i povrće. Još jedna korisna opcija za potporu štitnjače je morska trava, koja je bogata jodom i drugim bitnim hranjivim tvarima.
Kad je riječ o dodacima prehrani, ključan je mudar odabir, osobito ako trenutno uzimate lijekove na recept, jer nisu svi dodaci jednaki.
Osim toga, za očuvanje zdravlja štitnjače mogu biti korisni:
Štitnjača se može njegovati uključivanjem nemasnog mesa i ribe iz hladnijih voda u prehranu. Ovi posebni izvori hrane osiguravaju esencijalne hranjive tvari potrebne za optimalan rad štitnjače. Osim toga, odabir opcija organske hrane je koristan, jer ne sadrži steroide i hormone koji mogu poremetiti prirodnu sintezu hormona štitnjače.
Uključujući izvore poput tune, lososa i sjemenki lana, omega-3 masne kiseline nude značajne prednosti za funkciju štitnjače.
Uz održavanje dobro uravnotežene prehrane, uključivanje tjelovježbe u vašu rutinu ključno je za optimalan rad štitnjače. Preporučljivo je započeti s vježbama s malim opterećenjem i postupno povećavati intenzitet, pazeći da žlijezda ne bude izložena pretjeranom stresu.