Prema Ahwazu, značajan broj pojedinaca nesvjesno sebe dovodi u opasnost od raznih zdravstvenih komplikacija, kao što su bolesti srca, dijabetes i rak, kijanjem na ovaj poseban način.
Da li se i pirinač kuva u loncu dok sva voda ne ispari?
Nove studije pokazuju da konvencionalna tehnika kuvanja možda neće efikasno eliminisati arsen iz pirinča. Osim toga, prisustvo arsena u riži može se pripisati korištenju industrijskih zagađivača i pesticida u tlu. “Telegraf.rs” prenosi da je ovo hemijsko jedinjenje povezano sa raznim zdravstvenim problemima, kao što su bolesti srca, dijabetes, rak, poremećaji u razvoju.
Na Univerzitetu u Belfastu, profesor Andy Meharg izveo je niz eksperimenata kako bi procijenio efikasnost tri različite tehnike kuhanja pirinča.
Profesor Meharg je u početnoj demonstraciji ilustrovao primarnu tehniku kuvanja pirinča. Kombinujući jednu šolju pirinča sa dve šolje vode, primetio je kako voda postepeno nestaje kako se pirinač kuva. Zanimljivo je da je sadržaj arsena u pirinču ostao nepromijenjen tokom cijelog ovog procesa.
Koristeći drugačiji pristup, odlučio je da sipa pet šoljica vode na šolju pirinča. Nakon što je pirinač bio skuvan, odbacio je višak vode i otkrio da je količina prisutnog arsena smanjena za pedeset posto.
Potapanjem pirinča u vodu preko noći nivo toksičnih materija se može smanjiti za značajnih 80%, što predstavlja treću alternativu za njegovu pripremu.
Prema naučnicima, najoptimalniji način kuhanja riže je prikazan na sljedeći način:
Ostavite pirinač da se namače u vodi preko noći.
Nastavite ispirati predmet dok voda ne postane bistra.
Uklonite višak vode iz riže.
Stavite pirinač u posudu koja je napunjena vodom koja je pet puta veća od zapremine.
Kada se proces ključanja završi, smanjite vatru i ostavite da se pirinač lagano kuva oko 15 minuta.
Upotrijebite viljušku da promiješate pirinač.