Iako je po zanimanju bio psihijatar, njegova su se intelektualna zanimanja protezala daleko izvan njegova profesionalnog područja. Usred predavanja dao nam je vrijedan savjet: umjesto da tražite prijatelje na temelju zajedničkih interesa ili osobina, dajte prednost kvaliteti iskrenosti u potencijalnim prijateljstvima.
Pokojni Vladeta Jerotić, vrlo cijenjena osoba u raznim disciplinama uključujući psihijatriju, filozofiju, teologiju i pisanje, ostavio je neizbrisiv dojam svojom golemom stručnošću i intelektualnim doprinosom. Nakon stjecanja medicinske diplome, ovaj renomirani znanstvenik svoj je fokus prebacio na područje psihijatrije, gdje su mu njegove iznimne vještine i nepokolebljiva predanost pacijentima priskrbili široko priznanje kao istaknutom liječniku i edukatoru.
Jerotićeva intelektualna nastojanja sežu daleko izvan područja medicine, obuhvaćajući duboko istraživanje religije i filozofije. Njegovi spisi zadiru u širok raspon tema, uključujući osobni razvoj, etiku, individualnu slobodu i temeljnu svrhu postojanja. Svojim dubokim uvidima i kontemplativnom prirodom, Jerotić je osvojio čitatelje diljem svijeta, zasluživši njihovo divljenje i poštovanje.
Njegovo umijeće kao predavač bilo je iznimno, a njegove propovijedi nastavljaju paliti inspiraciju i motivaciju u nebrojenim pojedincima čak i sada. Bio je otvoren za uključivanje u razgovore o složenosti života i poticao je pojedince da krenu na duboko putovanje samoistraživanja. Kroz govorne riječi na predavanjima i pisane radove zalazio je u širok raspon tema, uključujući međuljudske veze, partnerstvo, brak, odgoj djece i prijateljske veze.
U našoj potrazi za suputnicima često ovisimo o zajedničkim interesima, dobrom karakteru, zajedničkim težnjama i osjećaju pouzdanosti. Međutim, što se događa kada nam prijatelj skrene pozornost na naše pogreške? Kako bismo trebali reagirati u takvim situacijama?
Prema riječima renomiranog znanstvenika Vladete Jerotića, ključno je tražiti osobe koje mogu dati poštenu i konstruktivnu kritiku koja ima moć iznenaditi. Kad se suoči s takvim povratnim informacijama, treba odgovoriti sa zahvalnošću i spremnošću da se pozabavi svim identificiranim problemima.
Prijateljstvo može poslužiti i kao lakmus test. Pravi prijatelj utjelovljuje iskrenost, njeguje vezu lišenu fasada ili pretvaranja. S tim u vezi, glasoviti Jerotić daje vrijednu lekciju – “mudrost crpimo od protivnika, a ne od drugova.
Naša je sklonost zanemariti riječi naših protivnika, kao što već dugo znate: znanje se stječe od naših neprijatelja, a ne od naših saveznika. Dakle, koga doista možemo smatrati prijateljem? Prijatelj je netko tko privatno preispituje naše postupke i suočava nas s njima. Ovaj prijatelj treba trenutak da razmisli, a zatim odgovara: “U pravu si, draga. Hvala ti što si mi skrenuo pažnju na ovo.” S druge strane, ako je taj takozvani prijatelj neiskren, mogli bi uzvratiti: “Ti bi meni trebao reći isto! Od danas više nismo prijatelji.” Ovo služi kao test pravog prijateljstva. Pravi prijatelj oklijeva nam reći istinu u lice, bojeći se gubitka našeg prijateljstva. Posljedično, možemo čuti neke istine o sebi od naših neprijatelja. Naravno, skloni su i pretjerivanju. To je shvatljiva realnost”, zaključio je.