Ako želite da berete plodove paradajza tokom cijelog ljeta posadite ga na ovaj nacin! Tako ce se odbraniti od svih bolesti a rod ce biti nikada VEĆI (SUPER TRIK)

Poznati iskusni vrltari su odlucili da podijele sa svima neke efikasne metode koje se ticu sadnje paradajza koji moze da pomogne da biljka bude jako otporna na bolesti ali i sve vremenski neprilike koje se mogu desiti.

BOCNO SADJENJE

Paradajz ima sposbnost inace da razvije korijen gdje stabiljka ide duboko u zemlju. Dublje sadjenje sadnice omogucava da to bude vece i jace i korijenasti sistem bude otoporniji. Veci korijen omoguca da se bolje primaju hranivljive materije i voda. To moze da pomogne biljci da ostane uspravan iako su uslovi jakog vjetra. NAjbolji trenutak da posadite paradajz je kada sadnica naraste 15 do 30 cm.

Preporucuje se da paradajz se posadi duboko do dvije trecine visine. Prilikom sadnje ne trebatge da uklanjate donje listove, sve to mozete skupa zakopati.

 

 

PRIPREMA TLA

Prije nego li posadite jako je vazno da tlo nije tvrdo. Rastresite zemljiste da bi se olaksalo sadnja ovog korijenastog sistema. Preporucuje se prekopavanje zemljiste kao i poslije dodavanje komposta.

METODA DUBOKE SADNJE

Metoda dubokih rupa je inace bitna i cesta metoda. Rupa mora da bude dovoljno duboka da bi se zakopao veci dio biljke.

 

Metoda rova- a to je inace sadnja bocno. Idealno je za zbijeno tlo ili ako niste u mogucnosti da iskopate dovoljno duboku rupu. Jarak treba da bude dubok do 15 cm. Bilja se polaze pod blagim uglom.