NI SLUČAJN0 GA NE JEDITE: Evo kako izgleda krompir pun toksina

Krompir često krasi naše trpeze, ali važno je biti oprezan prilikom kupovine ovog povrća jer jedan detalj može otkriti prisustvo pesticida koji mogu biti štetni po zdravlje. Zelena kožica na krompiru može ukazivati na prisustvo otrovnih supstanci.

Prirodno je da krompir mijenja boju ljuske iz žute ili svijetlosmeđe u zelenu kada je izložen svjetlosti zbog stvaranja hlorofila, zelenog pigmenta prisutnog u mnogim biljkama. Ipak, ako primijetite zelene tragove ispod kore, to može ukazivati na prisustvo toksina, posebno solanina.

Solanin je supstanca koju proizvodi krompir kako bi se zaštitio od insekata i gljivica, ali može biti otrovan za ljude. Ova supstanca ometa enzime koji su uključeni u razgradnju neurotransmitera i može negativno utjecati na crijevnu propusnost.

Iako se solanin može smanjiti guljenjem krompira za otprilike 30%, ostatak toksina i dalje ostaje u pulpi povrća. Ni kuhanje, prženje ni pečenje ne uklanjaju značajno solanin, pa zeleni krompir nije siguran za konzumaciju čak ni nakon termičke obrade.

Ako primijetite samo male mrlje zelene boje na krompiru, možete ih odstraniti i konzumirati preostali dio, ali ako povrće ima zelene nijanse na više mjesta, preporučljivo je da ga ne jedete.

Da biste spriječili proizvodnju solanina u krompiru, preporučuje se čuvanje ovog povrća na suhom i tamnom mjestu nakon kupovine, kako bi se izbjegao utjecaj sunčeve svjetlosti i ekstremnih temperatura.